Quantcast
Channel: Whalemények
Viewing all 261 articles
Browse latest View live

Ismertető: Love Rain

$
0
0
Évek óta halogattuk, de végül most amikor még minden sorozat amit megnéznénk most fut, bele kellett kezdenünk egy már rég véget érőbe és erre esett a választás. (ejj, de nyakatekert lett ez a mondat xD)


Cím: Love Rain (사랑비)
Műfaj: romantikus, melodráma
Epizódok száma: 20
Év: 2012
Csatorna: KBS2
Szereplők:
Jang Keun Suk - Seo Joon
Yoona - Jung Ha Na
Kim Shi Hoo - Lee Sun Ho
Jung Jin Young - Seo In Ha
Lee Mi Sook - Kim Yoon Hee
Kim Young Kwang - Han Tae Sung
Oh Seung Yun - Jo Soo
Park Se Young - Lee Mi Ho

Történet:
A 70-es években In Ha festőnek tanul, és még sosem volt szerelmes, egy nap viszont 3 másodperc alatt beleszeret Yoon Hee-ba. (és a lánynak sem közömbös a fiú) Pechére In Ha legjobb barátja is beleszeret a lányba. Sok lemondás és huzavona után végül kiderül mit is éreznek egymás iránt, de Yoon Hee betegsége miatt Amerikába költözik, ezért végleg elválnak útjaik.
Napjainkban In Ha fia Seo Joon a nőcsábász fényképész, aki még sosem volt igazán szerelmes, ha nem is három másodperc alatt, de beleszeret Ha Na-ba, aki a halottnak hitt Yoon Hee lánya.
In Ha és Yoon Hee egy véletlen folytán újra összetalálkozik és így mindkét pár kapcsolata lassan-lassan összefonódik, de mi történik akkor ha kiderül , hogy anyja-lánya, apa-fia éppen rossz párt szemelt ki magának?

Whalemény:
Az első négy rész a 70-es években játszódik, emiatt kicsit sírtuk a röhögéstől a különböző sérók és ruhák láttan. A lányok ruhái még hagyján, de a fiúk... :D
Ezt leszámítva elég kellemes és lassú lefolyásúnak indult. Az időugrást követően sem lett túl pörgős, bár a modern helyszín és a néha bedobott vicces szituációk kicsit feldobták a kezdésnél érzett finom hangulatot. A történet leírásából láthatjuk, hogy eget rengető meglepő drámai fordulatok nem kecsegtetnek majd minket.
Párhuzamosan követjük, ahogy a szülők és ahogy gyerekeik egymástól függetlenül egymásra találnak. Valljuk be őszintén a fiatal nézőknek a szülők szenvedése nem túl izgalmas szál, és nekem az idős In Ha-t játszó férfiszínésszel több gondom is volt játékilag. A fiatalkorukban keletkező probléma (Yoon Hee betegsége) újra kettejük közé ékelődik, ami pedig már kicsit lerágott csontnak érzünk. Úgy a 14. résztől kezdve nem az eső fogja áztatni a képernyőt, hanem a szereplők sírása. De tényleg. Költői kérdés marad ugyan, de minek kellett ezt 20 részig húzni? Az utolsó hat részből lazán összevághattak volna két részt, így kapunk egy ugyan 16 részes, de kevésbé szenvedünk egymást tök fölöslegesen és már mindenki unja sorozatot. Az elején nagyon cuki párnak gondoltam Keun Suk és Yoona párosát, de amikor már az ezredik alkalommal tapostak végig egymás lelki világán, és erőlködtek, akkor már egyáltalán nem hittem el nekik, hogy tényleg szeretik egymást. A Yoonára hajtó másodhegedűs srác(ok) harmatgyengyengének bizonyult(ak), semmi kihívást nem jelentett a jelenléte(ünk) a főszereplőknek, így teljeséggel felesleges(ek) is volt(ak).
Nagyon sok külön szót érdemel a ZENE! A külön erre összeállított és válogatott idolok által felénekelt OST lágyan dallamosra sikerült, és egy két fülbemászó szám is akad köztük. (bár Keun Sukot még mindig csak a Team H-ben tudom elviselni) Viszont az ezeken kívül alkalmazott háttérzenéken sokszor csak egymásra néztünk, hogy menyire nem illik bele egy-egy szituációba. Dicséretes, hogy megpróbáltak más is belecsempészni, de brrrr... Amikor a Candy Crush hangú pasi benyögi a Monaco vagy kitudja milyen szót a csöndbe, mint háttérzene...
Seo In Guk (The Master's sun) a Love Rainnel kezdte meg doramás pályafutását, igaz egy nagyon kicsi mellékszerepet kapott, de annál nagyobb kihívást jelenthetett neki a vidékről szalajtott, életvidám tájszólásos fiú.
A másik szintén ismerős arc, akinek második doramás mellékszerepe volt ez Park Se Young (Faith, School 2013) viszont számára nagy kihívásokat nem tartogatott a tipikus buta hugica szerepkör.
De lássuk a két főszerelőnket:

Seo Joon
A fényképész, aki zseni, csak állítólag senki nem érti meg a művészetét, ezért sokat kéne (de nem teszi) tepernie a munkáért. (bár így is jól megél) Érzitek a sok ellentmondást?
Joon karaktere a tipikus nőcsábász, aki egyik pillanatról a másikra lesz "szende" kisfiú a szerelemtől, ami életszérűtlen, bár valljuk be a fiúk azért tudnak alkotni, ha megvesznek egy nőért. :D Keun Suk pedig továbbra is hozza ugyan azt, amit eddig, bár szerencsére talán kicsit több volt most a természetes mosolya, mint a műmosolya. Még mindig nem értem miért is keres ő olyan jól a szakmájában, de asszem ez költői kérdés marad számomra örökre. De ebben a sorozatban eléggé elviselhető volt, sőt mondhatjuk rá, hogy jó.

Jung Ha Na
Édesanyjához képest (aki nagyon visszafogott és csöndes) Ha Na hangos, gyerekes és mosolygós lány, aki kertésznek tanul. Amikor kiderült, hogy kertész kicsit megcsillant a szemem, mert végre nem egy divatszakmát választottak. Ha Na eléggé makacs, durcás és beszólogatós, ezért ha azt vesszük pont Joon mellé való személyiség, aki nem hagyja magát. Az pedig eléggé epic, hogy Ha Na-val nem csak két fiú osztozna azon a bizonyos esernyőn, hanem egyszerre négy is. Volt már ilyen a doramák történelmében? :D
Yoona itt még talán nem volt teljesen a topon színészileg, de már érezhető volt a rajta, hogy fejlődött és a Love Rain után a Prime Minister and I-ban már egészen profin alakított. Egy zárójeles megjegyzés: mennyire gáz, ha a Prime Minister-ben az arcrát fiatalabbnak néztem, mint ebben a sorozatban, holott ez korábban készült? Talán a 2ne1-os Park Bomnak el kéne kérnie Yoona plasztikai sebészének a számát. :D
Komolyan úgy fogtam neki ennek a sorozatnak, hogy rossz lesz és kb. a felénél abbahagyom. Ez így a végén majdnem össze is jött, de végül csak kiszenvedtük az utolsó öt hat részt. Az elején egészen nézhető darabot kaptam, (az elején!!!) a szokványos love story elemekkel, ami átcsapott picsogásba, örihariba és vontatott epizódokba. Aki kedveli a Keun Suk műmosolyos erősen romantikus sorozatokat, bírja a sok egymásért sírást, és a kevéssé akció dús epizódokat annak érdemes megnéznie.

Magyar felirat

Pontozás:
Cselekmény: 6/10
Színészek: 6/10
Zene: 7/10

Kifejezések, amiket minden Kdrama nézőnek tudnia kell! (2.rész)

$
0
0
Úgy láttam nagy sikert aratott az első része, így igyekeztem minél hamarabb prezentálni az újabbat. Segítségemre volt a facebook oldalunkat vezető adminok serege, akik nem voltak rest egy A4-es oldalnyi gyakori kifejezés listát írni. Igen... asszem lesz 3. rész is. :D Ehhez a válogatáshoz a dramafever is segítséget adott. :)

Eotteoke (어떻게)
Egy igencsak gyakran használt szó, ami röviden annyit tesz: "Mit tegyek?" Főként a szerelemtől éppen kétségbeesett szereplők szájából hallani, de baleseteknél is igen gyakran előfordul, ha nem tudják mit tegyenek.
Mianhe (미안해)
Jelentése: Sajnálom. Ha X éppen befűzné Y-ont, de az visszautasítja mindig elhangzik egy Mianhe.
Jookeullae/jukeullae (죽을래 ) -
Ha valaki olyasmit mondd neked, amiről jobb volna hallgatnia, vagy totálisan ideges vagy rá, ez lesz a megfelelő koreai kifejezés neked: "Meg akarsz halni?" A kis gif-en Yonghwa tökéletesen prezentálja gyilkolási szándékát. :D
Jowahae (좋아해)
Az előzőnél meg akartunk ölni valakit, viszont ha ezt a szót mondanád, akkor az azt jelenti, hogy nagyon is tetszik neked az illető. A Jowahae annyit tesz: Tetszel.
Jjang (짱 )
Emlékeztek az előző listából a Daebak kifejezésre? Nos a jjang is hasonlót jelent, de nézzünk egy példát rá. X: Találkoztam tegnap Lee Min Hóval. Y: Nem mondod? Jjang! (Hihetetlen! Marha jó! Király!)
Pabo (바보)
Ez a kifejezést is rengetegszer hallani. Jelentése: "Buta""Idióta".
Nappeun Noem (나쁜 놈)
Ezt általában a női szereplők szájából hallani, amikor a férfi főszereplő megsérti vagy rosszat tesz vele. "Szemét" ("Rossz fiú" szó szerint) Példa: Férfi: Nem akartalak megbántani. Nő: Hagyj békét, te szemét!
Nappeun Gijibae (나쁜기집애)
A Nappeun Noem női változata. A férfiak inkább ingerült, mint szomorú lelki állapotban használják. :D

Remélem, hasznos volt ez az összeállítás. :)

Recept: Omurice

$
0
0
A Tteokbokki mellett ez a másik étel, ami nagyon nagy kedvencem. Számomra ez még a japános korszakomból származik.
Virágkorát talán a Rooftop Princenek köszönheti, mert ott jószerivel minden részben látni omuricet. (viccelek :D) Illetve a Rich Man Poor Woman-ben is feltűnik egy röpke jelenet erejéig.

Elkészítése nem igényel túlságosan nagy munkát, talán csak az átfordításhoz kell egy kis trükközés, de meg lehet oldani több módon is, hogy tekercs alakú legyen.

Egy adaghoz ("nagy" palacsinta sütőben):
2 tojás
0,5-1 dl tej (ez ízlés kérdése)
csipet só
kevés olaj

Az összekevert tojást, a tejjel sóval össze keverjünk.

Töltelék:
Ide igazából bármit lehet írni, annyi a lényeg, hogy rizs legyen benne. Én általában egy-két tasak rizst szoktam kifőzni, és azzal gazdálkodni, az több adagra is elég, ha kellő mennyiségű zöldséget húst rak mellé az ember.

- 1 ½ bögre rizs
- 1-2 paradicsom kockára vágva (ízlés szerint)

- 1/3 bögre felvágott hagyma
- ½ bögre felvágott répa
- kis olaj
- egy marék csirke mell csíkokra vágva, vagy marha
- só, bors

Nem csak azt tudod variálni mit teszel bele, hanem azt is hogy miből mennyit. Tényleg teljesen rád van bízva. Én például nagyon szeretem benne a kockára vágott paradicsom darabokat. De láttam már borsós, kukoricás, gombás, kimchis, zöldhagymás, verziót is. Szóval ez a része tényleg teljesen rád van bízva.
A hagymát az kis olajjal megpirítom, majd bele a húst, és a répát a fűszert a legvégén a paradicsomot. Ezt összekeverni a kész rizzsel.

Ezután a külső részét készítjük. Kevés olajra ráöntjük a tej+tojás kombót, és ha már nagyjából kész, csíkban bele rakjuk a közepére a tölteléket. Az omlett két szélét felhajtjuk a töltelékre (nem baj ha kilátszik a töltelék és egyből a tálalásra váró tányérra fordítjuk úgy, hogy a töltelékes rész legyen alul. Papírtörlővel kicsit megformázhatjuk még ha kicsit deformált lett. A tetejére rajzolhatunk, írhatunk ketchuppal.

Hajrá! :)

Filmajánló: Love from beginners / Kyou Koi Wo Hajimemasu

$
0
0
Borzalmasan nehezen tudtam magam rávenni a film ismertetőjének megírására. A későbbiekben látni fogjátok, hogy miért.



Rendező: Takesi Furukawa
Év: 2012
Játékidő: 120 perc
Színészek:
Emi Takei - Tsubaki Hibino
Tori Matsuzaka - Kyota Tsubaki
Fumino Kimura - Nana


Történet:
Tsubaki Hibino a régi divatot követve öltözködik. Két fonatos haj, jó szorosan összefonva, nagymama szoknya, nagymama ing, nagymama attidűd. Sokat tanul, de nem kimagasló eredményeket ér el az iskolában. Az első sulis napon a lépcsőn találkozik Kyota Tsubakival, aki a suli szépfiúja és természetesen, menő, mindenki hallgat rá és vele barátkozik . Valamilyen oknál fogva Kyota elkezd a fura lánnyal foglalkozni és kiderül még se olyan tökéletes a srác belülről, mint kívülről.

Whalemény:
Régi családi sebek, pályaválasztási válság, tinédzser szerelem. Ezeket a témákat próbálja a film feszegetni, eszméletlenül érdektelen és unalmas történetmeséléssel.
Az egyik legnagyobb hangsúly a lány szakmai pályafutásán volt. Egyik oldalról a szülői elvárás, hogy magasabb végzettsége legyen, a másik oldalról a túlzásba vitt, de nem sok eredményt hozó tanulás, és a tehetsége a fodrász szakmához (most komolyan, tehetséges fodrász, de a haja láttán Juliska a patakba fordul a röhögéstől).
A másik hangsúly az elcsépelt, menő fiú, akinek problémája van/volt az anyjával, ezért nem bír hosszútávon egy nőben sem megbízni. (brühühü)
Természetesen a film egy manga adaptációjából született, ami 2009-ben indul el és 2014-ben a 99. (!!!) fejezettel ért véget. Erőm nem volt sok a mangába beleolvasni, tekintve a film gyötrelmes perceit. De valószínűsítem, ez egy egészen jó manga, csak nehezen lehetett 99 fejezetet (ha esetleg nem a feléig dolgozták fel) belesutulni 120 percbe. Ez nem is igazán sikerült az alkotóknak. Egyik történésről a másikra ugrunk, érzelmileg sehogy se tudunk se a szereplőkre se a történetre ráhangolódni, pedig próbálkoztak erősen.
Itt is megvolt a csúnya lányból szép lánnyá való átalakulás, ami nem volt zavaró, szépen lassan váltott stílust, nem rögtön a nagy átalakítás után lett hirtelen bomba nő. De az már kicsit túlzás volt, hogy mindketten a Tsubaki nevet viselték. Most képzeljétek el, hogy a párotokat is Katinak hívják, mint titeket :D De a film ügyesen megoldotta ezt azzal, hogy ez is egy közös pont a két főszereplő között (juhéé).
A fent felsorolt mélyebb tartalmak egészen jó alapot adnak egy jó kis romcsi filmhez, de helyenként annyira lassú, vagy éppen gyors volt a történet, hogy 120 perc alatt meg volt a teljes manikűröm és minden levelem megválaszolásra került.

Én csak a manga vagy anime rajongóinak ajánlom, de csak azért, hogy tudjanak hajat tépni és lássák életre kelni a kedvenceiket. 
Aki belevág, az a manikűrös ollóval tegye!

Magyar felirat:
Amikor mi néztük még nem volt hozzá magyar felirat, de időközben a Doramaforever elkészítette nekünk.

Trailer:
Pontozás:
Cselekmény: 4/10
Színészek: 3/10
Zene: 2/10

Ismertető: Inspiring Generation

$
0
0

Cím: Inspiring Generation (감격시대 : 투신의 탄생)
Műfaj: akció, melodráma, romantikus,
Epizódok száma: 24
Év: 2014
Csatorna: KBS2
Szereplők:
Kim Hyun Joong - Shin Jung Tae
Im Soo Hyang - Tekuchi Gaya
Jin Se Yun - Kim Ok Ryun

Történet:
1930-as évekbeli Kínában játszódik.(javarészt) A történet Shin Jung Taet és sorsát lenne hivatott követni, aki egyedül próbál összespórolni testvére műtétjére. Ehhez azonban arra van szükség, hogy csatlakozzon a helyi csempész bandához, ahol megtanul vonatot ugrani, csempészni és még jobban bunyózni. Eközben két hölgyemény pályázik a szívére, de egyikük (Gaya) apja halála miatt elhagyja Koreát és egy Japán banda élére állva tér vissza, hogy elfoglaljon mindent. Nagyon lerövidítve és rengeteg dolgot kihagyva ez lenne az első pár rész.

Whalemény:
A történet alapja egy manhwa ami Bang Hak Gi nevéhez fűződik és azonos néven futott. A sorozat (és itt most dobj egy hátast) 14 millió dolláros költségvetéssel készült el, ami a díszleten, ruhákon sok helyütt meg is látszik és amiért az elején adtam neki egy 10/10-est. (később már nem...)
A történet, ha nem lenne tiszta a fentebbi leírásból igazából bandák háborúja az 1930-as évek Shanghai-jában. (meg egyéb más helyeken, de Shanghai mégis csak jobban hangzik, nem? :D) Ekkor Korea Japán uralom alatt állt, ami egész Koreára és Kínára hatott. A csempész és más ügyelmekkel foglalkozó hálózatok és szervezetek minél több hatalmat akarnak kiépíteni. Igazából ez adja a történet gerincét. Szóljatok, ha a tévedek, (azok akik látták) mert számomra egy idő után már annyira szövevényes és túl sok karakterrel dolgozó volt a sorozat, hogy kerestem rendesen a fonalat (ezt még sokszor le fogom írni). Adósság, tartozás, bosszú, bosszú hátán, és talán túl sok a becsület kérdésről szóló elmélkedés a bűnözők/csempészek között.
Nah, de vegyük fel a történet fonalát (valahogy). Lőn Jung Tae, aki fiatalon eltartván beteg kistestvérét riksahúzóként dolgozik. Elég sokáig látjuk a szereplőket fiatalon, amit én őszintén nem igazán bántam, sőt egyáltalán nem vártam Hyung Joong-ot, annyira megvett a fiatal Jung Tae-t játszó színész. Elképesztően hasonlítanak egymásra, nagyon jó választás volt a szerepre. Aztán persze beüt a crack és húga Chun Ah eltűnik/meghal. Higgyétek el nem nagy spoiler, de igencsak bosszantó momentuma a sorozat egészének ugyanis totál nem lehet még csak sejteni sem, hogy él vagy meghalt... o.O (csak a legeslegvégén)
Ugye az elején Shanghai-ról volt szó, nos az első 10 részben egy kockát sem látni Shanghai-ból és úgy a hatodik rész környékén leadtam egy tippet, hogy lesz egy kisebb lezárás megspékelve egy time jump-al és Shanghai-ban gyűlnek majd össze újra a szétszéledt karakterek, hogy összejöjjenek egy csoportos bunyóra, és nagyon nem meglepő módon igazam lett. Innentől lesz majd még izgalmasabb a sztori. Elvileg. Gyakorlatilag nekem itt kezdődött az unalom.
De miért is nem lett egy: "Úristen, mekkora istenkirály sorozat" az Inspiring Generation? Mint említettem a díszlet, a ruhák jók voltak, (bár néha azért örültem volna, ha Shanghai-ról nem sír, hogy díszlet, és 30 embernél többet mozgatnak egy nagy városban) a zene is tökéletes volt, izgalmas, akció dús, (rohadt sok verekedés van benne) szerelemmel fűszerezve (egy pasi és két nő) mi kellhetne ugye? Az is pozitív, hogy ennyi kultúra összefut Kína, Japán és Korea. (de mi a jó életért tud mindenki folyékonyan koreaiul? :D Tudom koreai sorozat, de azért ez kicsit szembe bökő.)
A sok pozitívuma ellenére mégis egy idő után, már annyi érdek ütközött, és annyi szereplőt mozgatott a történet, hogy nem tudta a néző eldönteni kinek drukkoljon. Az elején nem volt teljesen tiszta ki a jó és ki a rossz. Vagy nektek igen? Nyilván csúnya gonosz Japánok jönnek területet foglalni, meg a gonosz Hwanbang ópiumot terjeszt, de nagyon sokáig tényleg nem tudtuk állásfoglalni. A szerencsétlen Jung Taenak drukkoljunk, akinek jószerivel fogalma sincs mi van körülötte? Ráadásul csak a történet végén kezdi el használni a nyakán lévő agynak nevezett szervet és végre kicsit kitűnni a többi szereplő közül.
Mint már írtam vagy kétszer. Túl sok szereplőt volt, de egyiket se ismertük meg igazán, mindenkiből csak felületesen kaptunk és összevissza ugrálva. Tipikusan a mindent bele akarok pakolni, de végül semmi se sikerül jól. A három főszereplőnek szánt karaktert meg végképp nem ismerjük meg mélyebben. Jószerivel Jung Tae csak sodródott az árral, Gayát két lépés távolságból figyeltük, (a végén pedig egyszerűen csak úgy van, funkció nélkül és ritkán) egyedül talán Ok Ryeon adott egy kis kapaszkodót.

Shin Jung Tae
A fiatalkorában beteg kishúgával egyedül marad Jung Tae-nak meg kellett tanulnia túlélni és közben testvérét ellátni (plusz gyűjteni annak műtétjére). Mivel elég nagy igazságérzettel áldotta meg a forgatókönyvíró, így folyton bunyókba keveredik, amikből, ha többnyire győztesen, de jól szétverve kerül ki. Ok Ryeon egyszer meg is jegyzi, hogy már nagyon rég látta tisztának (seb nélkülinek) az arcát. (szép volt kislány, kimondtad, amire mindannyian gondoltunk) Mi is úgy az ötödik rész környékén (amikor megjelenik KHJ) mondtuk, hogy most láttuk utoljára tisztán az arcán. Valljuk be, nem sokat tévedtünk. :D
Sajnáltam, hogy Jung Tae karaktere a rengeteg és érdekes mellékszereplő között elveszett. Kinézete egy rossz fiúéra emlékeztet, a megnyilvánulásai egy juhászkutyára, de a cél amit mindenki szán neki, hogy bandavezéré váljon. A történet során szinte mindenki megakarja menteni, emiatt szinte minden helyzetből kimászik. Mások segítségével, nem pedig a tehetségének köszönhetően (második Harry Potter! a sebhelyei meg is voltak hozzá). Ugyanakkor szinte minden harci stílust elsajátít a végére, mert mindig mással kerül összetűzésbe és a harcok során. Kb. mint Vadóc az X-Menből elszívja az ellenfél tudását, emellett többen tanítják is, hogy még jobb Pokémon váljék belőle. És általában pár nap alatt képes abszolválni minden technikát, amit más 20-30 évig tanul. A történet legvégére rengeteget javult a karakter, de koránt sem annyit, hogy ez dicséretes legyen.
Jung Tae egyáltalán nem sikerült kiemelkedőre, de ez nem feltétlenül a színész hibája. Hyun Joong ezzel a szereppel nagyot ugrott magához képest(!!!) és eddigi szerepeit nézve nagyon sokat dolgozott ezért, ez látszik is. Viszont engem nem győzött meg. Kevésbé képes árnyalni a karaktereit és a mimikáján is dolgozhatna, mert az apró finomságok nem az erősségei. Ez nem azt jelenti, hogy rossz színész, csak nem kiemelkedő, ennyi. De végre(!!!) levetkőzte kisfiús bájosságát és szerzett magának annyi tököt, hogy ő is tökös legyen. :D Sok rajongó bírálta ezért, (mer hát még mindig a flower boy-ok a menők, ki tudja miért) de valljuk be egy pasinak jól áll, ha pasis. :D

Gaya
Én nem ütném, de több barátnőm szívesen adna szívlapáttal egyet a kimonóban tipegő és fancsali fejet vágó Gayának. Apja egyedül nevelte fel, elég csóringer körülmények között a félig japán félig koreai kislányt, aki erejéhez képest egész szókimondóra sikeredett és tizenkevés évesen csempészként segített be a napi
betevőbe. Később kiderül, hogy egy japán szervezet (SZUPER TITKOS!!!) örököse, és nem mellesleg a valamilyen harci technika őstehetsége (ezért 3 év gyakorlás után mindenkit simán a sárba tipor) csak eddig nem tudott róla. (WTF? :D) Miután jól kitanulta a csúnyán nézést, kimérten beszélést és a szépen kiöltözést, útjára eresztik, hogy a Japán szervezetnek minél több területet hódítson meg. Ezt az elején elég bénán csinálja, de később egészen belejön, a végén pedig olyan szinten háttérbe pakolja az író, hogy nem is értjük, hogy minek van. Gaya nekem gyerekkorához képest 180-as fordulatot vett és szerintem ő maga se érti mit miért tesz. Össz. két dolog biztos róla: 1. szereti az apját és Jung Taet. Sok mi? :D


Ok Ryeon
A giseng anyától született Ok Ryeon éli a naiv, álmodozó lányok mindennapjait, szerelmesen gyerekkori szerelmébe Junt Taeba, akinek minden adandó alkalommal megbocsát. Énekes nő szeretne lenni és a plakát alapján gondoltuk az is lesz, de csak a történet vége fele válik ez az álom valóra, addig meg semmi más dolga sincs, mint megbocsátani és támogatnia Jung Taet, aki tűzbe menne érte. Van még másvalami? Hmmm... nem nincs, tényleg csak ennyi... Pff. :D
Még az volt fura, hogy maga a karakter egy törékeny, ártatlan lány, akinek rohadtul nem áll jól az énekesnői pálya. Komolyan nézzetek bele és mondjátok teljes szívvel, hogy eltudjátok képzelni csilli-villi ruhában, vörös rúzzsal, ahogy illeg a színpadon és hatalmas showt csinál. Én egyszerűen nem tudtam és a (SPOILER) készítők sem, nem is láttuk a színpadon. De ezt okosan megoldották: Megkérdezik tőle, tegnap este is volt nagy sikerű fellépésed? Igen, volt! -_-"
Ez a kis rész itt spoiler lesz:
Ok Ryeon kapcsán meg kell említenem Jae Wookot, aki ugyan ott virít a stáblista élén, szerep viszont kb. négy részt sem ér meg és csak említés szintjén tudjuk meg, hogy meghalt. Röhej, de komolyan...

Rajtuk kívül két szereplőt még kiszeretnék emelni, akik minden kétséget kizáróan a történet kiemelkedő karakterei voltak:

Mo mester
A The moon embraces the sunból ismerős színész ott nem igazán fogott meg, de itt a tiszteletteljes, de mellette állandóan jókedvű és vicces Mo mester szerepében egy kis üde színfoltot jelentett a gyér és egyáltalán nem vicces poénok mellett. (lásd a halottakat szállító úr szarral kapcsolatos "poénjait" -_-)
Jung Jae Hwa
A Secret Garden után felismerhetetlenségig operáltatta magát Kim Sung-Oh, de még így az egyik legizgalmasabb karaktert szedte össze Jae Hwa-val. :D

Tudom, sok hibáját felsoroltam, de bennem nagyon erős kettősség van a milyenségét illetően. (asszem ezért is lett ilyen hosszú ez a bejegyzés) Jó dorama, de ugyan akkor rengeteg fontos dolog elszikkadt benne, és a történet pedig olyan hullámzó volt mint egy viharos tenger. Félre raktak szereplőket, ha nem kellettek, majd később visszahozták őket. Az eleje nagyon ígéretes volt, majd totál apátia uralkodott el rajtam, végén pedig újra beletudtam vonódni. De az egészre tekintve káoszt látok.
Ajánlom megnézésre, de csalódni lehet páran fogtok, mert például én a promó és látvány alapján is sokkal többre számítottam. Nagyon jó kikapcsolódás, de akárhogy nézem nekem nem lett 10/10... Kár érte.

Magyar felirat

Pontozás:
Cselekmény: 6/10
Színészek: 6/10
Zene: 10/10

Filmajánló: Hot Young Bloods

$
0
0
El sem hiszitek, de én komolyan a csajszi miatt néztem meg. A Werewolf Boyóta valamiért rajongója lettem :D Természetesen nem szorítjuk a sarokba Jong Suk-ot sem, ha már volt kedves ittlétekor megölelgetni Amy-t :D


Cím: Hot Young Bloods (피끓는 청춘)
Rendező: Lee Yeon Woo
Játékidő: 121 perc
Dátum: 2014 január
Színészek:
Lee Jong Suk - Joong Gil
Park Bo Young - Young Suk
Lee Se Young - So Hee
Kim Young Kwang - Gwang Sik

Történet:
Joong Gil egy nőcsábász. Otthon a fiókjában a lány osztályról van egy képe, aminek a hátulján vezeti ki volt már meg neki. Ugyanakkor a megnyerő küllem és jellem mellé erő nem párosul, így a másik iskola alfa-híme Gwang Sik rendszeresen elveri. Igazán akkor húzza ki a kemény csávónál a gyufát, amikor elkezd a hírhedten kemény kezű és modorú Young Sukkal kavarni. Sajnálatos módon Joong Gil ezt a kapcsolatot nem szeretné, de a lány annál inkább, hisz gyermekkorától kezdve szerelmes volt belé. A hármasunk életét még nehezíti a Seoul-ból vidékre költöző So Hee, aki látszatra maga a törékenység és tökéletesség Joong Gil számára.

Whalemény:
fussatok, Love Rain jelenet!
A kemény ámde alacsony lány és a magas satnya fiú esete, ahol végre nem a fiú rohan a lány után, hanem a lány kezdeményez és tesz a fiúért. Azért végre, mert nem lehet minden cukorhabos, hogy mindig előre enged a fiú,  leporolja az ülést a buszon és még a cipőm is beköti. Sajnos, ilyen világban élünk csajok, ahol olyan tökösnek kell lenni, mint amilyen Young Suk.
Az egész filmet egy könnyű esti tini világú szórakozásnak vártuk és az is lett. Van egy sajátos humorvilága, ami nagyon betudja vonni a nézőt, mert az érzelmi állapotokból is viccet csinál és ettől jó ez a film. Tuti éreztétek úgy magatokat, amikor már minden mindegy annyira szomorú vagy, de telnek a napok és egyszer csak eladják az iskola tehenét. Te pedig csak sírsz és sírsz. :D Ebben a filmben nem a helyzetekből lesz a humor, (bár néha abból is) hanem az emberek érzelmeiből és viselkedéseiből.
Maga a téma is egyedi. Kevés koreai sorozat és film szól a tinédzser korról és a szexről. Itt ugyan jelen van, és utalnak rá rendesen, de mutatni nem mutatnak belőle semmit. Az talán már nem is koreai lenne. De legalább nem kezelik úgy, mint egy nem létező dolgot és nem azon vagyunk kiborulva, hogy már megint egy 30 éves főszereplő, aki még soha sem csókolózott és ellopták az első csókját (sírjuk tele mi is a párnánk!). Bár az utóbbi időben elég bevállalósak a forgatókönyvírók és a színészek. Lehet egy újfajta trend indult el a koreai mozgóképgyártásban.
Szerintem valahogy, így nézhetett ki az ötletelés erről:
"Csökken a lakosság? (atyaisten, tenni kell valamit!) legyenek hosszú smacik, ne csak mereven álljanak egymással szemben és beszéljenek arról mekkora nyelves volt az a szájra puszi, és persze legyenek szexre utaló jelenetek, hátha kedvet kap a lakosság! :D Szuper ötlet! *taps* *virágok az öltözőbe*"
Szóval vegyük ezt a filmet előfutárnak, aztán meglátjuk mit kapunk még a témában.
Visszakanyarodva a filmre, a színészek egészen szépet domborítottak a 121 perc alatt. Jong Suk kellően flower boy volt, (még abban az undi nadrágban is) kellően esetlen, és továbbra is piszkosul tehetséges színész. Bo Young igazi kemény csaj, akit nem tudsz nem sajnálni és igazán jól állnak neki a szigorú karakterek.
A film végével nem voltunk teljesen megbarátkozva, mert kicsit sablonos lett, meg túl idealizált, de kenjük rá a cuki jelzőt. Mindent el lehet rontani, na.

Ajánlom azoknak, akik szeretik a tinikről szóló filmeket, sok humor bonbonnal (de utálom ezt a szót, legyen inkább humor mogyi vagy szotyi vagy őőőő, bármi). Illetve azoknak, akiket érdekel a téma és a két színész alakítása :)
Szedjétek össze magatokat és nézzétek meg!
Trailer:
Magyar felirat: eddig még nem készült hozzá, az angol is hellyel közzel hiányos volt. Az apuka párbeszédei valahogy nem voltak a fordító számára érdekesek. Reméljük, hamar lesz rá fordítás.

Pontozás:
Cselekmény: 6/10
Színészek: 9/10
Zene: 7/10

Férfi és nő közötti korkülönbség a doramákban

$
0
0
Régebben volt egy rövidebb eszmefuttatásunk egy koreai színészekkel foglalkozó facebook csoportban az egyik taggal. Annak hatására döntöttem úgy, hogy kicsit körül járom ezt az idősebb a nő, fiatal fiú témakört a doramákban és egy hangyányit a koreai mindennapokban.

Ha jobban megfigyeljük mostanában, (az utóbbi években) egyre több olyan sorozatot látni, amiben idősebb nő van és egy jóval vagy legalább pár évvel fiatalabb férfi partner virít az oldalán. Régen vér cikinek, vagy legalább kínosnak számított egy ilyen kapcsolat és őszintén megmondva e téren én is elég konzervatív elveket vallok, de nézzük meg honnan eredeztethető ez az új trend.
A Dongguk Post cikke alapján ezt a jelenséget Deme szindrómának nevezzük, (bár ezt a kifejezést sehol máshol nem igen találtam meg hivatalosan, így a bejegyzés ezen része a cikk alapján készült) ami egy francia fiú és annak párválasztási szokásai (rendre idősebb nőket választott) alapján lett elnevezve.
De akkor nézzünk egy kis statisztikát, hogy bizonyítsuk is eme kijelentést:
A Sogaetingjjim társkereső szervezet adatai szerint 1990-ben a párok 8,8%-ában volt idősebb a nő a párkapcsolatokban. Ez a szám 2010-re már 14,3%-re emelkedett és a százalékok folyamatosan gyarapodnak.
A Secret Love Affairegy 40 éves nő
és egy 20 férfi titkosviszonyáról szól
A bejegyzés elején említett ismerős nemrég volt kint Dél-Koreában és mesélte, hogy meglepődve tapasztalta: nagyon sok olyan párt lát, akiknél egyértelműen látszott, hogy a női partner idősebb, és a "fiú" vagy férfi simán yeobózta a hölgyet. (Yeobó: "Drágám". Ezt leginkább a már régóta házasok szokták használni, kicsit komolyabb/erősebb jelentősége van mintha egy lány Oppának hívja a párját)
Hogy miért alakult ki ez? Kereshetjük a kérdést társadalmi szinten is. A régi koreában (meg igazából talán mindenhol a világon) az a tradíció, hogy a családok egy lehetőleg gazdag, de minimum idősebb férfihoz adják lányaikat, ezzel biztosítva nekik a jólétet hátralévő életükben. A férfiaknál a kor azért mérvadó, mert akkor a férj jelölt már biztos dolgozik, van valamilyen anyagi háttere... stb. Ez a mai világban a feminizmussal meg gazdasági átalakulásokkal kicsit megborult. A nők ugyan úgy dolgoznak, pénzt keresnek, egzisztenciát építenek. Ezért lehet most már kevésbé fontos, hogy csak a férfi tartsa el a családot a vagyonával vagy legalább is több országban már nem elég, ha csak az egyik fél dolgozik.
A másik fontos pont, ami miatt egyre növekvő tendencia a fiatalabb pasi választás, hogy a nőket rengeteg inger éri a külsejükkel kapcsolatban. (tudjuk a pasikat is) A reklámokban mindig tökéletesre photoshoppolt nőket látunk, a férfiaktól a kritikát halljuk. Idősödvén pedig melyik nőnek nem lenne szívmelengető, ha egy nála fiatalabb srác a párja? Ettől szépnek, fiatalnak érzi magát. Pszichológiai oldalról nézve (nem mintha az előző nem lett volna az) pedig lehet ezekben a nőkben erősebb az anyai ösztön és párjukon kitudják esetlegesen élni. Illetve a férfi részéről beszélhetünk hangyányi anyakomplexusról. Szóval jah, eléggé komplex az egész.
Az én whaleményem azt, hogy a férfiak amúgy is később érnek, mint egy nő, és gondolkodás módjuk is olykor gyerekesebb tud lenni. Nyilván mindig akadnak kivételek, de azért a többség ilyen. :D Nem kívánok magamnak egy "kisfiút", akit "nevelni" kell, elég lesz a saját gyerekem majd. :D
A Full House Take 2-ban mondja erre a legidevágóbb mondatot egy kisfiú:
"A férfiak mind éretlenek. Akár fiatal, akár öreg, egyre megy. Ha van egy férjed, az olyan,mintha eggyel több fiad lenne."

Nézzünk is meg pár doramát, (a teljesség igénye nélkül) nem csak Dél-Koreából, amik erősítik ezt trendet. Az átláthatóság kedvéért két csoportra érdemes bontani ezeket.
1. Amikben csak szimplán a színészek között van korkülönbség és ez nem jelenik meg a sorozatban (tehát egyidősnek állítják be őket, vagy nem fontos a történet szempontjából a kor például, mert egy több száz éves ufó a másik fél)
2. Ahol történet szintjén is foglalkoznak a korkülönbséggel például: karrierista nő és diák viszony

1-es csoport:
Ez a csoport kicsit speciális. Ha azt vesszük szinte temérdek sorozatot lehetne itt felsorolni, hiszen nagyon sokszor előfordul, hogy idősebb a női szereplő.

The moon that embraces the sun
A sorozat milyenségét nem nézve az elején sokat bírálták Ga In korát Soo Hyunéhoz képest, míg a sorozatban nagyjából egyidősnek voltak titulálva.
Faith
Nem sütött ugyan róluk és a sorozatban a karakterek jelleméből adódóan nem is volt szinte érzékelhető. A Faith után mondta a többség, hogy Min Ho csak idősebb női színésznőkkel forgat. :D
You who came from the stars
Szintén nem azok közé tartozik, amiknek a témája, a korkülönbség, egyszerűen csak Gianna Jung idősebb mint Soo Hyun. Szerencsére Soo Hyun egy kortalan kinézetű 400 éves ufót testesít meg, így a korkülönbség kérdése el is pöckölhető.

2-es csoport:
Anego
Akanishi Jin második sorozatszerepe. Nem döntött csúcsot és kis hazánkban sem volt sose a TOP listák élén. A 32 éves karrierista Naoko, aki nem tud mit kezdeni a pasikkal és a 22 éves Akihiko sztorija, sok huzavonával.
Kimi wa Petto
MatsuJun fiatalabb éveiben készült sorozat, ami ha örök kedvenc is, nem csak látszatra, de a története is arról szól, hogy a karrierista Sumire befogad egy fiatal srácot, akit sérülten talál az utcán és lassan erős függés alakul ki mindkettőjük részéről a másik felé.
I hear your voice
A 2013-as év egyik legnépszerűbb sorozata. Ami az előzőhöz hasonlóan egy diák és egy már húszon fölötti nő kapcsolatáról szól. (részben :D)
Personal Preference
Szintén Lee Min Ho sorozat. Ezután több rajongó talán kicsit "felháborodott". Mondjuk úgy érdekes sorozat volt a "melegnek kikiáltott Min Ho és majd negyvennek tűnő lepukkant partnere. :D
I need a romance 3
Az idén eléggé népszerű sorozat két főszereplője között elég nyilvánvaló a korkülönbség, (meg igazából erről is szól a sorozat) a többség számára lehet nem tűnt fel. Engem itt nagyon kicsit zavart.
Who are you?
Ha nem is túlságosan szemkiszúrósan szembe ötlő Taec és E Hyun között a korkülönbség, akad ott pár év, és szerepükben is megjelenik.

Te mit gondolsz erről? Valóban trend lett? Vagy csak felfújják az egészet? Illetve mit gondolsz arról, hogy a férfi a fiatalabb egy kapcsolatban?
Ha ismersz ilyen sorozatot írd meg nekünk miért tetszett. :)

Ismertető: I need a romance 3.

$
0
0
Kovu! Miatta kellett megnéznem, egyszerűen kötelező volt. De most komolyan, csináltam nektek képet: Nem hasonlít? :D (azt hiszem, a Shut up flower boy bandben írtam, hogy ő nekem Kovu, mert nehezen jegyzem meg a neveket)
oké, tudom, beteg vagyok
Cím: I need a romance 3 (로맨스가 필요해 3)
Műfaj: romantikus, vígjáték
Epizódok száma: 16
Év: 2014
Csatorna: tvN
Színészek:
Kim Soo Yeon - Shin Joo Yeon
Sung Joon - Joo Wan/ Allen Joo
Namgung Min - Kang Tae Yoon
Wang Ji Won - Oh Se Ryeong
Yoon Seung Ah - Jung Hee Jae

Történet
Shin Joo Yeon az CJ Tv shop értékesítő csoportjának vezetője. 30 x éves, aki sikeres a karrierjében, de sikertelen a párkapcsolatok és egyéb emberi kapcsolatok terén. Egy érzelmek nélküli robottá vált, aki szeret egyedül lenni és felszínes kapcsolatot ápolni az emberekkel, mindenki idegen számára. Annyi csalódás érte a férfiak terén, hogy érzelmileg nem tud egy kapcsolatában sem elköteleződni, a randizást egy földi pokolnak tartja. Amikor az aktuális barátja szakít vele, megismerkedik Allen Joo zeneszerzővel, aki megmozgat benne valamit, de mint kiderül Allen nem is olyan idegen számára.

Whalemény
Nézzük előbb az elejét. Az első pár rész után alig bírtam ki, hogy ne folytassam. Izgalmasnak tűnt a két szereplő kapcsolata, holott alapfelállásban nem hozott semmi innovatívat. Aranyosak voltak együtt, új karakterek és egy mindennapi témáról szól. Ki sem találjátok miről, a szerelemről és a szerelem sokféleségéről, hogy mennyit árthat és adhat nekünk egy szerelem vagy egy kapcsolat. 
Mint a legtöbb sorozatban itt is volt egy nagyon jó alaptéma, amit próbáltak kifejteni a részek során, ami valljuk be őszintén ment is egy bizonyos szintig. Kicsit úgy éreztem a karakterek jellemét, főleg Joo Yeon és Min Jung esetében, a Szex és New York sorozatból vették. A tipikus a kibeszéljük a pasikat randi előtt, -után, szex előtt-után jelenetek sokasága, amit megspékeltek sok csókjelenettel és szexre utaló snittekkel. És itt jön be egy korábbi film ajánló a Hot Young Bloods, ahol ugyan ilyen markánsan nem jelenik meg, de lassan tényleg trendé kezd válni. (vagy csak én képzelődöm?) A sorozat vége, közepe, de leginkább a vége már túl sokszor szólt arról, ki, hol, hogyan, miért, kivel, mivel, miközben szereti csinálni. És ezt leginkább annak a rovására írom, hogy ennek a történetnek sok a 16 rész. Nagyon nagyon sok. Valahogy az izgi alaptörténetből nem tudtak többet kihozni, mint egy kellemes romantikus sorozatot. Nincs igazi gonosz, akire tudnánk haragudni, mert mindenki az érzelmei és ebből fakadó cselekedetei által tesznek rosszat, amit később elásnak vagy megbeszélnek, de végül happy mindenki. Ilyen szempontból jó ez a dorama, de mellé bonyolult és kiszámítható jellemeket adtak a karaktereknek. Egy idő után bosszantó volt, hogy mindenki olyan faszakalács, hogy tudja mit tett rosszul, mit okoz ezzel a másiknak és ezt kimondja, megbeszéli, átérzi, fel és le hozza... azért ennyire nem lehet senki sem tökéletes, még karakterfejlődés közben sem. Persze kivétel a főhősnő jelleme, akin segíteni kell, mert egy romhalmaz és aki bosszantóan nem akar összejönni a kutyahűséggel megáldott, Buddha türelmű és Teréz anya segítőkészséggel megáldott Wannal. Bosszantó és még egyszer bosszantó (a karaktereknél ezt jobban kifejtem majd).
zsiriiiii!
Ebben a sorozatban is elővették az idősebb nő, fiatalabb pasi dolgot, de ez máshogy csapódott le itt, mert végig úgy érezzük, ő tényleg csak egy kis öcsi. (leszámítva talán az elején és attól eltekintve, hogy Wan eléggé szívet dobogtató volt sokszor)
Összességében egy nézhető sorozatot kaptunk, furcsa karakterekkel és furcsán kevés eseménnyel. A végére komolyan azt éreztem, már nem tudnak mit kitalálni, ezért legyen benne még egy smaci, meg utazzon el ő, meg ő, meg ő, meg az is. Jah, és még egy kis smaci.
Még szeretném kiemelni a zenét. Három fontosabb dalt hallunk a háttérben. Az egyik egy cuki francia dal, tényleg cuki. Az elején csak csodálkoztam, mert ez volt a nyitó dal, hogy mi ez a sok krf, shks és hasonló szavak (*nem tud és nem is akar franciául beszélni*), de nagyon passzolt a sorihoz. Ugyan úgy, ahogy a Now and forever és a Don't cry koreai dal.

Shin Joo Yeon

Egy érzelmileg csinosan szétszedett 30-as nő, aki remekül hazudik magának. Szerinte szeret egyedül lenni, de miután Wan belép az életébe ez megváltozik. Nem főz, nem takarít, van egy üvegház szerűsége tele növénnyel, de nem gondozza őket. Helyette mindent megcsinál Wan... az elején tényleg aranyos volt, ahogy segítette a fiú, de komolyan ennyire nem tudni a saját érzéseiről, mint ő. Tanítani kellene. A sorozat haladtával egyre jobban nem tudtam megérteni Joo Yeont és végül feladtam, csinálja, amit a forgatókönyv ír. Nem azt mondom, hogy utálni való, de nem a legszerethetőbb női karakterek közé tudnám tenni. Úgy játszik "tudatlanul" (hát persze, hogy tudatlanul) a pasikkal, hogy csak na.

De azt muszáj kiemelnem, hogy hihetetlenül nevetségesen nézett ki a színésznő, amikor diáklánynak próbálták mutatni. Mégiscsak 1980-as születésű. Váltania kéne plasztikai sebészt :D
SPOILER: elhiszem, hogy cukin és átéléssel akarta mondani, hogy szeretlek. De akárhányszor kimondta a hátamon felállt a szőr. Ilyen idegesítő módon még nem hallottam a szeretlek szót. Pedig a színésznővel nincs semmi bajom.

Joo Wan
Mit is mondjak? Komolyan egy juhász kutyára hajaz a jelleme és maximum akkor lesz mérges, ha elveszik a csipogóját vagy nem bújhat hozzá a gazdihoz. Pedig nagyon menő volt az leső pár részben. Pasis volt, de ugyan akkor gyerek. Nagyon megvett :D De miután kiderül a kiderülni való egyszerűen leépül a férfi és ott marad egy kölyök, aki mindent tud az életről. Komolyan mindent! Ez a kettő erősen szemben állt egymással és sokszor összeegyeztethetetlen volt számomra a durcás Wan, aki a csipogóját akarja és a bölcs Wan, aki megtanítja Joo Yeont újra érzelmeket érzeni. Szerencsére a végére ő is kicsit kinőtte a hisztit, de a papuccsá változott Sung Joon-t sose bocsátom meg a forgatókönyvírónak.

Zene:
Lee Hyori - Don'r cry (TT_TT)
Jo Jung Hee - Now and forever

Peppermoon - Peu A Peu

Azoknak ajánlom, akik szeretik a nem bonyolult történetszövésű sorozatokat, sok viccel, akik megelégszenek a szerelmi szállal és a körülöttük történő eseményekkel. Egy könnyű kis sorozat ez, amire nem tudok haragudni igazán, de ez csak Sung Joon miatt van sajnos. Csalódtam? Egy kicsit :/

Magyar felirat: Van timbo jóvoltából *ezerhálaésvirágözön*

Pontozás
Történet: 6/10 (sawry)
Színészek: 7/10
Zene: 10/10

Recept: Yosenabe avagy leves a javából

$
0
0
Amy, én és két barátnőnk vacsora csata szerű, ebéd csatát tartunk. Rosszban a jó, hogy én lettem az első és mivel cseresznyevirágzás van, egy kis japán ebédet dobtam össze a többieknek. Dangót is próbáltam a yosenabe mellé készíteni, de két recepttel is kudarcot vallottam, szóval az még várat magára, de lehet egy poszt erejéig leírom a negatív tapasztalataim, hogy hogyan nem lesz jó, persze csak, ha szeretnétek. :)
Lássuk is a yosenabe elkészítési módját.

Történetecske: 
Ez a levesfajta a mindent bele leves, ami van otthon a hűtőben belekerülhet, nincsenek igazából szigorú szabályok. Ha rákerestek tengeritől elkezdve a sima zöldségesen át van variációja. Télen szokták a japánok leginkább szürcsölgetni ezt a levest, de simán mehet nyáron is szerintem.
főzés közben, így nézett ki

Hozzávalók (ami tuti kell hozzá):
2 evk. mirin szósz (Ázsia Bt. a barátod)
1 evk. főzőbor (Sárkány centernél a kis boltok, Ázsia Bt.)
2 evk. világos szójaszósz
2 db csirke comb

Amit én raktam bele:
udon tészta (készen fagyasztva vettem, szintén sárkányban a kisboltban)
bambusz (lében ázva egészben vettem, sárkányos boltban)
gomba
újhagyma
jégcsapretek
sárgarépa
kínai kel
főtt tojás (amit az épp egybe fasírtot készítő nagymamámtól kunyiztam el :D)

Elkészítés:
így tálaltam
Egy nagy fazékba raktam kb. 3 liter vizet. Ehhez adtam hozzá a fent leírt mirin szószt, főzőbort és szójaszószt, meg 2 csipet sót. A combokról levágtam a húst, de a csontot is beleraktam, hogy fincsibb legyen az ízvilág. Ezeket lassú tűzön főzni kell. Amikor már lett egy masszív hab réteg rajta, szedjük le és mehet bele a sárgarépa és a jégcsapretek (ezeknek hosszabb idő kell, hogy puhára főjenek). Ha már eltelt egy fél óra 40 perc mehet bele a többi hozzávaló. Ha közben képződik még hab ne legyetek restek leszedni róla. Tetszés szerint tehetitek bele a dolgokat. Érdemes jó gazdagon rakni mindennel. Nekem 3 sárgarépa, egy negyed kel, 6 gomba, 3 újhagyma ment bele. Közben kóstoljátok meg kell-e só (fog kelleni, szóval sózzátok). Akkor vegyétek le a tűzről, ha már minden kellően puha és a hús is megfőtt.
Az udon tésztát utólag főztem ki és raktam a tányérba.

Tálalás: 
Mindenből ugyanannyi mennyiséget tettem ugyan oda minden tálba. Időigényes, de kaptok egy nagy váót, ha elszöszmötöltök az elrendezéssel.
Itadakimasu!

Mi a dorama? avagy egy kis dorama történelem

$
0
0
Ha már doramákkal foglalkozik az oldal, úgy gondoltam érdemes a doramák történelmének szánni egy bejegyzést, egyfajta magyarázatként is azoknak, akik esetleg csak nem rég csöppentek bele az ázsiai sorozatok világába.

Mivel mással kezdődött volna az egész mint a Japán doramákkal? Ők az angol drama szó alapján nevezték el sorozataikat, így alakult ki mindenhol máshol ugyan ez az elnevezés. A doramák országonként eltérő kulturális elemeket tartalmaznak az adott országra jellemzően és az ottani nézők igényeinek megfelelően alakították ki a sorozatok hosszát is. (Például a Japán sorozatok többsége valamilyen mangán vagy animén alapulnak és főként fiataloknak készülnek.) Tehát Japán mintára a környező országok átvették a sorozat készítési mintát, és mára már hatalmas iparággá fejlődött. 
Fajtáik: Kínai dorama - C-Drama, Japán dorama - J-Drama, Koreai dorama - K-Drama, Tajvani dorama - T-Drama

Koreai dorama (한국드라마)
Hogy teljesen elvesszünk a különböző fajták erdejében a koreai sorozatoknak is vannak fajtái, szám szerint három:

1. Modern dorama
A mai modern Koreában játszódó, hol akció dús, hol romantikus sorozatok gyűjtőforgalma. Példa rá: God's Gift, Who You Came From The Stars, Full House Take 2. De a családi sorozatok is ide tartoznak például: Stars Falling from the Sky.

2. Tradicionális  (사극)
Talán kis hazánkban a legismertebb fajta, amely a régi időkben játszódik, hagyományos koreai öltözet és házak övezte környezetben. Általában a királyi család szövevényes ügyei, titkos kapcsolatok állnak a középpontban. A tradicionális sorozatokban gyakori a halál, és általában sokkal több részesek, mint a modern időkben játszódók. Általában 50 rész körüliek, mint egy modern családi sorozat, de előfordul 62 és 70 körüli is. (OMG :D)

3. Játszótéri mix
Jó, nyilván nem ez a hivatalos neve. :D
Pár éve kezdek terjedni a tradicionális és modern elemeket is egyaránt tartalmazó drámák. Legtöbbször időutazós sorozatokban használják,(Queen In Hyun's Man, Rooftop Prince) ahol egyszerre játszódik a múltban és a jelenben is. Vagy a tradicionális környezet ellenére sok modern megoldással élnek a készítők. (Sungkyunkwan Scandal)

Jellemzői:
Egy dolog azonos mindhárom fajtában. A hagyományos televíziós sorozatokkal ellentétben általában egy évadosak, 15-20 részből állnak, melyek nagyjából egy órásak. Én még nem találkoztam két évados sorozattal. (de szóljatok ha van) Olyannal viszont igen, hogy totál más színészekkel az előző hírnevét meglovagolva készül úgynevezett "folytatás" lásd: Dream High vagy IRIS.
Többségében sok váratlan fordulat néha szappanoperákra jellemző betegség vagy baleset színesíti a történetet, melyben nagy átlagban a férfi mindig kőgazdag, a női főszereplő pedig egy párkapcsolatokban járatlan közép vagy alsó osztályba tartózó személy. A koreai doramák sokszor próbálják nem csak a fiatalok, hanem a közép/idősebb korosztályt is leültetni, például azzal, hogy a főhősök szülei is előtérbe kerülnek, (Love Rain) de sokszor tipikus fiataloknak szánt alkotások is születnek. (The Heirs, Boys Over Flowers, To The Beautiful You)
Ezen a blogon egy nagyon vicces, de nagyon igaz bejegyzést találni a doramák jellemzőiről:
A románc 10 akadálya a koreai doramákban illetve itt egy videó, amiben kiválóan összegzik öt percben egy dorama stílusát és főbb elemeit.

Egy kis dorama történelem:
1937-ben Japán megszállás alatt Japán hatásra a rádiókban Nyugati színházi darabok fordítását adták először adásba. Ennek sikere után az első igazi koreai dráma 1934-ben debütált The Elder Coachman -노 차부 címmel, majd később az első dráma sorozat 1936-ban. 1944-ben teljesen leállt a koreai nyelvű adás, de a Japán megszállás után azonnal visszatért.
A Koreai háború után továbbra is a rádió volt a domináns médium annak ellenére, hogy a tv-ben már 1956-ban látni lehetett egy 50 perces drámát, de még az 1950-es években mindig nem sorozatok készültek, hanem színházi előadások és könyvek adaptációi.
A nagy változás azután történt miután a Nemzeti Tanács a TV hálózat újjáépítése mellett döntött, így került sor arra, hogy pár hónap leforgása alatt 1962 januárjában debütált a KBS tv.  I Want to Become a Man -나도 인간이 되련다 volt az első egy részes dráma, amit adásba adtak, majd ezt követte az első sorozat, ami egy gyerekeknek szóló dorama volt, (Young's Diary - 영이의 일기) ami 1962 februárjában kerül adásba, majd ezt követte egy felnőtteknek szóló is.
A legelső tradicionális (사극) sorozatot 1964-ben láthattak a nézők, ami akkor még "csak" 16 részes volt. Mint minden iparágban itt is megjelent a "konkurencia" a magán TBC adó, amely maga is doramákat sugározott. Ennek hatására 1969 után már egyre inkább arra kezdtek összepontosítani az adók, hogy minden hétköznap és több héten át tartóan adjanak le sorozatokat.
Az 1980-as színes TV megjelenés (mint mindenhol máshol) itt is új távlatokat nyitott. A TBC-t bekebelezte a Koreai Köztársaság és KBS2-re keresztelték és az MBC 70%-át is a KBS kezei közé adták. 1987-ben az MBC egy drámája majdnem elérte a 75%-os nézettséget. Magukat a tv adókat viszont csak 1992-től kezdtél el rangsorolni. 1991-ben megjelent egy újabb magánhálózat az SBS, ami az elején először csak Szöulban sugárzott, de lassan kiépítette a saját kis hálózatát Szöulon kívül is.
Ebben az időben már az írók/készítők egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a nézettségre. Mely elhozta a TV csatornák számának növekedését, és ekkor tájt alakult ki a doramák epizódszámainak hossza is.
2003-ben először adtak le koreai sorozatot Japánban címe: Winter Sonata - 겨울 연가 (KBS, 2002) ami hatalmas sikert aratott, közben pedig a Dae Jang Geum - 대장금 (MBC, 2003-2004) is hasonló sikereket ért el Hong Kongban (és más országokban, pár éve Magyarországon is), aminek utolsó része nézettségi csúcsot döntött. Lassan-lassan egyre nagyobb erőre kapott a koreai hullámra keresztelt áradat és egyre több koreai sorozatot forgalmaztak külföldön is.

Hogy készül el egy dorama?
Erre talán a legjobb példa lenne a King of Dramas sorozat, amely egy dorama elkészülését mutatja be, és azt hogy ez korántsem egy meseszerű dolog. De nézzük én mit tudtam kihámozni különböző oldalakról:
Az alapeset, hogy egy producernek van elég pénze arra hogy belekezdjen egy sorozatba, ehhez egy íróra vagy írói párosra (pl. Hong nővérek) van szüksége vagy már egy alapból meglévő forgatókönyvre. Ha a forgatókönyv és a stáb (rendező... stb) megvan akkor be kell cserkészni hozzá az megfelelő potenciállal rendelkező színészeket. Lehetőleg minél Hallyubb legyen és természetesen pár Kpop énekesnek is fel kell tűnnie a sorozatban, hogy minél eladhatóbb legyen, nem csak a nézők, de a Tv-k számára is. Volt rá példa előző évben, hogy egy TV adó se vette meg végül Kim Hyun Joong City Conquest névre keresztelt sorozatát és végül csak Japánban vetítették le.
Ha forgatások megkezdődnek és pár hónap elteltével elkészül az első pár rész és vele együtt a média kampány is, hogy népszerűsítsék az adott sorozatot. A sorozatok többségét az első részek leadása után is forgatják folyamatosan és a nézettsége és visszajelzések is alakítanak a történéseken. Nem egyszer fordul elő, hogy egy sorozat a magas nézettség miatt a tervezetthez képest plusz részekkel gyarapodott,(I Hear Your Voice) vagy a történet közepe a visszajelzések miatt más irányba terelődött, esetleg pár szereplő előtérbe kerül a mert a nézők megszerették.
A történet emiatt elég rugalmas, sok tényező alakítja a hónapok alatt, ezért nagyon nehezen is kezelhető. Sokszor előfordul például nem várt baleset, ami miatt egy szereplő hirtelen kiíródik, vagy valamilyen nézeteltérés miatt kikerül a sorozatból egy szereplő. Több helyen olvastam, hogy a sorozatok finanszírozása a legtöbb esetben veszteséges. A híres színészek fizetése a költségvetés nagy részét ki szokta tenni, és sok esetben a technikán kell spórolni. Például a nemrégiben véget ért Inspiring Generation-nél elterjedt a hír, hogy a színészek többsége az elején rendesen megkapta a fizetését, azonban az utolsó részletet teljesen nem tudják nekik kifizetni, ezért megpróbálnak velük aláíratni egy alacsonyabb fizetést ígérőt. Egy biztos az ahogy készül és amit mi látunk többségében nincs összhangban, de nem úgy tűnik, hogy ez a sorozatok mennyiségének kárára válna.

Forrás:
Többségében az angol Wikipédia és Koreana 

Ismertető: God's Gift - 14 Days

$
0
0
Cím: God's Gift - 14 days
Műfaj: krimi, akció, thriller
Epizódok száma: 16
Év: 2014
Csatorna: SBS
Szereplők:
Lee Bo Young - Kim Soo Hyun
Jo Seung Woo - Ki Dong Chan
Yang Ohn Yoo - child Dong Chan
Jung Gyeo Woon - Hyun Woo Jin
Kim Tae Woo - Han Ji Hoon
Kim Yoo Bin - Han Saet Byul

Történet:
Soo Hyun férjével és gyermekével élik mindennapi/hétköznapi életüket. Soo Hyun egy bűnügyekkel foglalkozó tvműsor írója, ezért rengeteg bűnténnyel foglalkozott már. Egy nap élő adásban elrabolják lányát Saet Byult, majd pár napra rá holtan találják a kislányt egy folyóban. Nem bírván elviselni lánya elvesztését Soo Hyun is megpróbálja magát vízbe fojtani, de megmentője (Ki Dong Chan) és ő valamilyen furcsa ok folytán 14 nappal korábbra térnek vissza, ezzel mindketten esélyt kapva, hogy megmentsék egy szerettüket a haláltól, így közösen nyomozni kezdenek az el rabló után, de a szálak egyre jobban keresztezik egymás és kiderül a kérdéseiket a másik múltjában találják meg.

Whalemény:
Eléggé izgalmas történet lett a God's Giftből, ami bennem nagyon sok mindent megmozgatott. Az első rész szárnypróbálgatásai és sokszor teljességgel fölösleges feszültségkeltései a későbbiek során rendeződtek és csak akkor voltunk feszültek, amikor kellett, viszont akkor nagyon. :D
Akikben egy hangyányi nyomozó ösztön bujkál, azok imádni fogják ezt a sorozatot. Maga a bűncselekmény és a tettes körüli misztérium zseniálisan volt felépítve. Mindig volt folytatás, mindig voltak plusz jelek/szálak, és mindig kicsúszott a tettes a főszereplők keze közül. (igaz, a sokadik alkalom után már kicsit bosszantó volt, hogy sose a megfelelő embert üldözik) Ez a része bosszantóan jól volt kigondolva. Viszont sajnos ez az összetettség igencsak a sorozat közepe fele a bűntett oka alá rakott. Lassan mindenki benne volt vagy kapcsolódott Saet Byul elrablásához és kicsit már ott tartottunk, hogy egy világméretű összeesküvés része a szerencsétlen gyerek elrablása, aminek nincs különösebb oka, csak az anyját kergetik az őrületbe. Mint mindenhol csak a legvégén kristályosodott ki az ok, és nyert értelmet a más igencsak hosszúra húzódott nyomozás.
Kicsit megmosolyogtató, hogy eddig az ezen kívül egyetlen sorozatot maga mögött tudó Choi Ran író hogy a sárba tiporta ezzel a sztorival a régi motoros dorama írókat. Viszont talán kezdősége miatt sok helyen elég béna megoldásokkal élt:
Például a kocsiban ülő karakterek előtt megáll két autónyi verőlegény, erre nem elhajtanak, hanem az egyetlen verekedésre alkalmas férfi inkább kiszáll a kocsiból bunyózni. Naná, hogy elkapják őket. Vagy az egyik üldözött egy autóelgázolás és két félholtra verés után is úgy szalad mintha képes lenne leszaladni a maratont, és ennek éppen ellenkezője: mindenkit akkor ölnek meg, amikor pont elvált a többiektől és valami fontos titkot kellene elmondania. Utóbbi opció nem lenne zavaró, de ezt annyiszor elsütik, hogy már fárasztó lesz.
Egy diagramon könnyen le lehetne írni a sorozatot. Talán a 11. rész környékéig próbál a néző is nyomozni, és élvezi a történéseket, utána én feladtam, hogy megértsem annyira belebonyolódtak, az utolsó pár részre pedig ahogy végre kezdjük megkapni a kirakós normális és értékelhető darabjait feléled újra a nyomozó énünk.
A sorozat nem burkoltan az anyaság köré épült föl, ezen belül is arra, hogy egy anya mi mindenre képes a gyermekéért. Ezt a sorozat megoldása és zárása is szépen megerősítette. Ugye a legvégén kiderül mi volt a motiváció, ami naná hogy visszavezethető az anyaságra.
De az biztos borzalmasan borzalmas (igen, így duplán) a legvége a történetnek, és nem azért mert nem olyan befejezést kapunk, amire nem számítunk vagy amit ne tudnánk elfogadni, hanem egyszerűen kivitelezhetetlent tuszkolnak le a torkunkon. Nem tudom máshogy spoiler nélkül megfogalmazni. És hogy ne lőjek le semmi poént:

SPOILER (ezt a kis részt csak az olvassa el, aki végig nézte): 
Maga a rejtély és annak megoldása rendben volt és szuper volt. Viszont Dong Chan vízbefúlását, hogy kivitelezte, amikor térdig állt a vízben, Saet Byulal a kezében? Oda szólt a kétségbeesésben elveszett Soo Hyunnak, hogy "Jaj, fogd már meg Seat Byult, mert belefojtom magam a tóba". Nem értem. Meg igazából azt se, hogy miért lett volna vége a világnak, ha kisétál a gyerekkel a tóból és mindketten életben maradnak.

Soo Hyun
Kétféle véleményt hallottam Soo Hyunról, az egyik az hogy ments meg uram tőle, totál megszállott. A másik pedig egy két gyerekes anyuka véleménye, hogy együtt tud vele érezni. Én a kettő közé helyezném magam. Megértem Soo Hyun próbálkozását, bátorságát, megszállottságát és már-már az őrületszélére sodortságát is egy bizonyosom mértékig. Egy-két alkalommal viszont nekem sok volt már, és ez az pár alkalom rámutatott, hogy nem igazán sikerült pont jóra a karakter, hanem csak simán jó. Sherlock Holmes, Poirot és Columbo elbujdokolhat nyomozó képességeit látva, és az összes TEK-es (Terrorelhárítási Központ) sírva fakadna és könyörögne, hogy tanítsa a bátorságát látva.
Bo Young tavaly is és most is jól választott. A nézettség többségében 10% felett volt, de ez messze lemarad a tavalyi I Hear Your Voice 20% fölötti nézettségével szemben. Mivel nem rég házasodott a színésznő én örülnék, ha babázás előtt még bevállalna egy sorozatot. :)

Ki Dong Chan
A számomra totál ismeretlen színész, aki eddig leginkább a filmekből lehet ismert. Ezzel a fura humorú, beszédstílusú és bőbeszédű karakterrel szerintem sokaknak felhívta a figyelmét. Végig elnyomta Soo Hyun karakterét, ami nem is volt baj, mert nem süllyedtünk ezáltal mi sem az őrület határára.

Összegezvén: nagyon izgalmas, nagyon (és túl) bonyolult és tényleg nem lehet tudni a végét. A történet zárása szerintem totál értelmetlen/megvalósíthatatlan. Mindenképp nézd meg, de kiakadós a vége. Én szóltam! :D

Magyar felirat

Pontozás:
Cselekmény: 7/10
Színészek: 7/10
Zene: 8/10

TOP10: Kedvenc dorama

$
0
0
Egyszer alkottam egy ilyen listát, de megnézve rájöttem, hogy már nagyon elévült. Azóta "rengeteg" sorozatot láttam és úgy döntöttem készítek egy újabb listát, hogy mik azok a sorozatok, amiket jelenleg a legközelebb állnak a szívemhez.

Amikor elkezdtem gondolkodni miket rakjak ide, rájöttem hogy nagyon kevés sorozatot tudnék mondani, mert amik számomra igazán jók, abból nagyon kevés van. Most az alapján hoztam létre ezt a listát, hogy ha visszagondolok mit néznék meg újra és melyikre gondolok vissza teljesen jó érzéssel, azok ezek a sorozatok lennének. (a lista teljesen szubjektív, és nem tetszési sorrend van, ezért kéretik nem becsmérelni :D)
Egyúttal mintegy ajánlónak is szánom ezt a bejegyzést, ha esetleg valaki megkérdezné miket ajánlok, ezek lennének első körben. :) Persze egy-két év múlva megint írhatok egy újabb listát, de ez már csak egy ilyen műfaj. :D

1. I hear your voice
Hogy miért? Mert egyszerre szórakoztató és izgalmas. Eléggé komolyra vették a gonosz figurát, ami nagyon sok plusz energiát adott a történetnek.
2. Faith
Ha nem is kiváló ötvözete a fantasynak és a tradicionális stílusnak, de a történelmi háttér, a szerelmi szál és sok apróság tették nekem jó élménnyé. :)
3. Rich Man Poor Woman
Pár hete néztem bele újra és rájöttem, hogy amikor néztem mennyire élveztem ez a sorozatot. Oguri Shun még mindig ott van a szeren és nagyon jó partnert kapott maga mellé.
4. Sungkyunkwan Scandal
Még ennyit egy sorozaton se nevettem. Remek történet, nagyon jól összehozott főszereplő négyes. Ha meg is vannak a maga kis apró hibái, de mindenképp megnézős.
5. School 2013
Kicsit félősen fogtunk neki, de végül nagyon leültetett ez az iskolai élettel foglalkozó dorama. (az meg már csak nekem plusz, hogy két kedvencem is játszik benne :D)
6. Kimi wa Petto
Ősrégi kedvenc. Nem tudom ha ma megnézném ugyan annyira kedvelném mint évekkel ezelőtt, de bennem nagyon jó élményt hagyott. :)
7. Buzzer Beat
Kicsit lagymatagak mégsem pocsék a sorozat, ami teljesen a mindennapokba kalauzol minket. Semmi nagyzolás, csillogás. Én ezért is tudtam értékelni ezt.
8. Hanazakari no kimitachi-e
Ő a másik hasfogósan nevetős kategória. Ezt a sorozatot vagy teljes szívből imádni fogod, vagy a elborult japán humor miatt utálni. Zseniális. :D
9. Dream High
Nem is olyan rég néztem meg újra, hogy készülhessen hozzá egy bejegyzés. Ekkor jöttem rá, ez a sorozat, minden közhelyével és tipikusságával megvett engem. De biztos Soo Hyun volt az oka mindennek. :D
10. You who came from the stars
Az idei év rekord döntögetője, ami nálam is megdöntött mindent. Egyszerűen jól működött az egész, ha nem a marketingesek nem pakolják még valamikor a főszereplőket nagyon nagy bakot lőnének.

Ismertető: Emergency Couple

$
0
0
21 rész. 21! Ez járt a fejemben, amikor elkezdtem. Nem is lenne baj a 21 rész, de elnézve, hogy mostanában a 16 is soknak számított egy-egy történetnél, kicsit para volt. De valaki kérdezte a facebook oldalunkon, hogy írunk-e belőle, így nekiugrottunk :)

Cím: Emergency Couple, Emergency man and woman
Műfaj: komédia, romantikus, orvosos
Epizódok száma: 21(!!!)
Év: 2014
Csatorna: tvN
Szereplők:
Choi Jin Hyjuk - Oh Chang Min
Song Ji Hyo - Oh Jin Hae
Lee Pil Mo - Kook Cheon Soo

Történet:
Oh Chang Min anyja nem tetszése ellenére feleségül veszi Oh Jin Hae-t, aki miatt lemond az orvosi pályáról és helyette gyógyszerekkel házal a kórházaknál. Fiatalok, szerelmesek. Ez a két tény azonban nem elég erős a sok akadályhoz, amit a házas életük tartogat. Törnek zúznak, veszekednek, végül elválnak. Pár évvel később viszont újra találkoznak egymással, mint orvosi rezidens tanulók a kórház sürgősségi osztályán. Régi szerelmük visszatér? Vagy sikerül elrendezi a kapcsolatukat és tovább léphetnek a saját életükben?

Whalemény:
Nagyon sokáig húztam a sorozat megnézését, mert időközben modulzáró vizsgára készültem, így nehéz pontosan megmondani milyen élmény volt a sorozat. De igyekszem.
Az eleje érdekesen indult, de kettős érzése lehet páratoknak, ami  hasonló kérdések formájában bukkanhatnak ki: Most akkor ez egy romantikus sorozat? Akkor miért válnak el? Nem szeretik egymást? Komolyan azért váltak el, mert az anyós genyó volt? Mit depizik már a csaj, akarja a férjét vagy sem? stb. Bennem is volt egy ilyen kettősség, mert nem sikerült azt, amit láttam az első részben összeegyeztetni a ténnyel, hogy ez a sorozat arról fog szólni, hogy újra összejönnek vagy sem. Nyilván van, létezik ilyen, de mégis, kapunk egy depi gombócot, amit aztán nyelj le, lépj tovább, dolgozd fel, hogy ők cukik együtt.
És ezek mellé kapunk egy harmadikat a kapcsolatba (Kook főnök doki személyében), aki sérült lelkileg, mert utálja az elváltakat, (azért nyit a csaj felé, mert hát nyitnia kell) de megtudja, hogy elvált, (jaj!!!) és a többi történelem.
Egészen élvezhető volt úgy a közepéig, sok viccel tálalt dokis események, izgi műtétek, titkolózás, hogy ne tudják meg a kollégák a közös múltjukat, vagy az anyukák meg ne tudják, hogy egy helyen dolgoznak. Mindez nagyon szép volt egy ideig. És ez ismételten rengeteg volt 21 részes terjedelemre. Ha egy lebilincselő sorozat lenne, azt még talán-talán elnézegettük volna, de ez egy egyszerű romantikus kórház sorozat. Lehetséges, hogy ez lesz a 2014-es év jelmondata: Túl sok a részek száma!
Egy idő után a női főszereplő idegesítő volt, aztán már Kook főnök is idegesítő lett, Ah Reum meg végig idegesítő volt!!! (bocsánat a rajongóktól, de olyan *szívlapáttal a szeme közé* arca van :D) főleg a narancssárga rúzsával. Valahogy a készítők nem tudták eldönteni milyen is legyen a karaktere. Az első részben vasalt hajú dominaként bevonult a kórházba. Fent a promóciós képeken összefogott haj, majd későbbiekben egy kifinomult öltözködésű nő lett hullámos hajjal, a melóban meg mini fánk virított a feje tetején és csomó rövid göndör szál állt ki a fejéből (leszámítva a buliparókáját és szerelését)
Az igazság az, hogy ezek ellenére sem volt, olyan a sorozat, hogy kínkeserves küzdelem lett volna a végére érni. De azért kijelenthetjük, hogy hős vagyok, mert küzdeni azért kellett bőven. Ne értsétek félre nem volt, annyira pocsék, mint ahogy most tűnik, de nem a top top sorozatok közé való. 

Szereplők:
Oh Jin Hae
A nagy depresszió áradat után egész szerethető volt a karaktere egy ideig. Kicsit túlságosan eltudják ragadni az érzelmei, vágyait azonnal teljesítenie kell önmagának. E mellé túlságosan együtt érző és lelkiismeretes. Ezek mind nagyon dicséretes személyiség jegyek, de de de... Túl sokkk (három k-val)!!! Észre se veszi, ahogy szétflörtöli a főnöke agyát és néha annyira megmagyarázhatatlan dolgokat cselekszik, mert úgy találja gondolni, hogy az úgy jó (PÉLDA: most belekarolok a főnökbe, miután kirángattam egy beteghez a kórházból, mert az rosszul van és nincs pénze, de cuki volt és kijött, és segített nekem, persze nincs köztünk kapcsolat, meg semmi, de azért belekarolok az utcán, holott elvileg KOREAI vagyok! (zárójelben zárójel: és persze ez a pasinak jel, üzenet, hogy fasza vagyok, jesszus belém karolt!!!!)). Én sehogyan se tudtam vele azonosulni, amihez párosult a színésznő most komoly vagyok játéka, ami egyenlő volt a monoton, motyogással. 
Monoton motyogás kedvenc szavai és színészi játékai: 
1. sajnálom
2. köszönöm 
Az hiányzott volna még a karakterhez, ha sokszor elmondják róla, hogy őszinte és nyílt...

Oh Chang Min
Mami "pici" fia, aki lázad, megmondja a tutit anyucinak. Jó képességekkel megáldott orvos, akinek secperc alatt elborul az agya, ha betelik az a bizonyos pohár. Kicsit gyerekes, kicsit éretlen még, de minden nővér oda van érte, mert kedves és gazdag! 
Chang Min karaktere mutatta a legtöbb fejlődést a sorozat alatt, talán az ő karaktere volt a legértékelhetőbb ebből a szempontból, bár a vége felé nála is beakadt kicsit a lemez. Szóval hozzácsaphatjuk, hogy fafejű is.
Nekem a színész nem a kedvenceim között van. Túl nagydarab, túl izmos, túl mély hangú, amivel nem is lenne semmi gond, de mindig olyan gyerek karaktereket kap, hogy csak sírsz és sírsz. Egyedül a Gu Family Book-ban mondtam egy nagy hellót. *felhúzza Angelina Joliesan a szemöldökét* Ott végre hozzá illő volt az egész öltözék és viselkedés is. Szóval remélem, a jövőben hozzáillő szerepeket kap

Az internet nagyon felkapta a sorozatban látható Gook-ot, a sorozat babáját. Tiszta Elvis sérója és beütése van :D

Ha nincs mit nézni, akkor essetek neki nyugodtan. Nem fog fájni, de aki nem bírja az idegesítő női főszereplőket az készítsen be egy tartalék sorozatot, mert idegen pendülős a csajszi.

Van magyar feliratunk is, itt ni!

Pontozás:
Cselekmény: 5/10
Színészek: 4/10
Zene: 6/10

Filmajánló: Black Butler/Kuroshitsuji live action movie

$
0
0
Direkt úgy vágtunk neki a filmnek, hogy nem láttuk sem a mangát, sem az animét. Miért? Hogy teljesen függetlenül tudjuk azoknak értékelni, akik nem is szándékoznak megnézni vagy elolvasni őket.
A bejegyzés végén, azonban kicsit kitérünk a hasonlóságokra és eltérésekre, mert Sophie látta már előtte az animét.


Rendező: Otani Kentaro, Sato Keiichi
Év: 2014
Játékidő: 119 perc
Szereplők:
Mizushima Hiro - Sebastian
Gouriki Ayame - Shiori/ Genpo Kiyoharu
Yuka - Wakatsuki Hanae

Történet
Kiyoharu egy igen gazdag cég tulajdonosa. Árva, de Sebastian a komornyikja mindig mellette áll. Kettejük kapcsolata egy rég köttetett szerződésen alapul, ahol is Sebastian a démon segít Kiyoharu bosszúját beteljesíteni cserébe a lány lelkéért.
A bosszú közel, rejtélyes halálesetek történnek a városban, aminek Kiyoharu a végére szeretne járni, mert a tettesnek köze lehet meggyilkolt szüleihez.

Whalemény
A film nem teketóriázik az események közepébe találjuk magunkat az első jelenetben, ahol Sebastian villant egy kis harci tudást a vajkenő késeivel. Első 5 percnek tökéletes volt. Ezután kapunk egy igen jól sikerült intrót, majd lassan kezdik adagolni nekünk a főbb információkat.
Eddig az összes Warner Brosos anime/manga feldolgozás eszméletlenül oda lett rakva. A képek és az egész film hangulata mindig nagyon kidolgozott volt, soha nem zökkentett ki semmi ilyen téren a filmélményből és a történet hangulatából. (Lásd korábban: Paradise Kiss vagy Kenshin film) Ennek a filmnek hangulata is végig tartja magát, sötét borongós, misztikus és jó! Szürke és sötét képekkel operálnak, a díszletre milliókat költhettek. Durván csillagos ötöst kap erre a készítő brigád. Nagyon ügyesen ötvözték a régmúltat a modern korral, nem tudtam azt mondani, hogy: "Úristen ez a kalap de furcsa a felhőkarcolók között!" Ahogy azt sem, hogy Mizushima Hiro sablonos volt. Nem egy TOP színész és valószínűleg sose lesz az, de a bunyós jelenetekben és amikor nem kellett megszólalnia tökéletes Sebastian volt. (hiába a néma pózolás a vérben modellből lett színészként) Jó, most kicsit túlzok, de azért sokszor elég erőltetetten tudott beszélni egyes jelenetekben. A férfi nézők számára oké lehet a karakter. Akik már látták tőle Mei-sama no shitsuji szerepét, azoknak meg semmi újat nem hoz a játéka.
Ayame karaktere nem vitt le nagyon a mélységekbe, (sőt!) ahogy egyik más karakter sem, akik nagyon hátraszorultak. Ebben a filmben maga a történet, és az akció a fontos nem pedig a karakterek. Ez valószínűleg a film rövidsége miatt is lett így, hisz egy sorozatban nyilván több mindent tudunk meg egy-egy karakterről.
A rajongói részleg már egy átfogóbb problémával találja szembe magát. Ilyenkor mindig felmerül, hogy minek kell ezt és azt megváltoztatni, kinek ez nem tetszik, kinek az. Óhatatlanul összehasonlítjuk a mangával és az animével. Igen, sajnos, itt is kihagytak pár dolgot, és cseréltek pár dolgot (lásd. a főszereplő lány és nem fiú, hupszika) és még sorolhatnám, de ezeket vagy eltudjuk engedni és tudjuk élvezni  "feldolgozásként" vagy sem. Egyik változtatás sem ment a film és a történet romlására, nem vett le az élményből, így nem is érdemes miattuk panaszkodni, talán csak megemlíteni. :)
De ki-ki döntse el maga, hogy érez. Mindentől eltekintve egy kellemes kikapcsolódás lehet, akik egy kis rejtélyes, démonos, nyomozós filmet szeretnének megnézni szombat este és (szerintünk) azoknak is, akik egykor szerették az animét és a mangát. Érdemes meglesni ;)

Trailer:
Felirat
Egyelőre magyar felirat még nem készült hozzá. Az angolra is úgy vártunk, mint a megváltóra. Ha valaki készített közben feliratot, jelezzétek és frissítünk ;)

Pontozás:
Cselekmény: 9/10
Színészek: 8/10
Zene: 8/10

Amikor ázsiai sorozatot nézel (1. rész)...

$
0
0
Az első rész vegyes érzelmekkel teli, de összességében örülsz, hogy új sorozatba kezdtél a meglévő 3 mellé. (Inkább mondj fel/hagyd ott a sulit, úgy is belekezdesz az ötödikbe is, ne rágd magad, hogy nincs időd megnézni őket, mindenkinek egyszerűbb így :D)

Tűkön ülve várod a másodhegedűs belépőjét

Pár rész után el is felejted, hogy ott a főszereplő, te a másik srácnak drukkolsz

Várod, hogy a szerelmi szálon kívül még mivel lepnek meg téged pl.: a "gonosz" nagyot kavart a szartengeren, amit eddig gyártott, vagy a "gonosz" anyuka ismét hisztirohamot kap, és minden csupa csupa gonoszság.

Hajnali egy, de még egy rész belefér, maximum elalszol első órán vagy beteget jelentesz, na bummm, nem lesz világvége, elvileg...

Végül meg is kapod a bonyodalmat

Ami után haragszol a forgatókönyvíróra

A forgatókönyvíró anyukájára

És a dédnagymamájára is

Ezek után hideg zuhanyként ér a hír, ezen a héten csak egy rész kerül adásba


folytatása következik...

Ismertető: Bridal Mask

$
0
0
Sokat gondolkoztam, hogy hogyan is lehetne mindenféle spoiler nélkül bemutatni ezt a doramát, mivel annyira összetett, és bármilyen kis mozzanattal ronthatom az élményt, ezért megpróbáltam teljesen visszafogni magam, és csak a szükséges infókat megadni, de azt úgy, hogy magát a hangulatot azért sikerüljön átadni.

Cím: Bridal Mask (각시탈)
Műfaj: akció, melodráma, romantikus
Epizódok száma: 28
Év: 2012
Csatorna: KBS2

Szereplők:
Joo Won - Lee Kang To
Shin Hyun Joon - Lee Kang San
Park Ki Woong - Kimura Shunji
Jin Se Yeon - Mok Dan
Han Chae Ah - Chae Hong Joo / Ueno Rie

Történet:
Az 1930-as években játszódik, Szöulban, mikor is Korea a Japán megszállás alatt élt elnyomva, rákényszerítve az embereket az azonnali hatalmi váltás elfogadására, hazájukról való lemondásra. Minden hatalommal rendelkező poszt japán kezekbe került, és direkt ezekre a posztokra a leghazafibb japánokat küldték, hogy szikrája se legyen az együttérzésnek. Mivel így a rendőrség is japán hatáskörbe került, mindennapossá vált a konfrontáció az utca emberével, és a közeggel.
A koreai nép azonban nem adja fel a reményt függetlenségük kivívására, így sorra növekszik az ellenállók száma, mindezt pedig egy fehér ruhába öltözött, maszkos (Gaksital) ember feltűnése csak még jobban tüzeli. Egyszemélyes igazságszolgáltatóként mindig feltűnik, amikor a nép elnyomására kerül sor, így a japán szervek fő ellenségévé vált.
Gaksital elfogására a fiatal, ám hatalmas tehetséggel megáldott Kang To-t kérik fel, aki bár koreai születésű, de mégis behódolva a japán elnyomásnak, rendőrtisztnek állt. Ezzel kihívta maga ellen saját népe, de még családja haragját is. Azonban Kang To mindezt épp értük teszi, mivel megözvegyült anyja, és mentálisan sérült bátyja nyomja vállát, akiket csak úgy tud ellátni, ha rendes fizetést visz haza.
Ezért a munkáért képes elviselni a mindennapi támadásokat, megjegyzéseket is, mindkét oldalról.

Gaksital elfogásával megkapná az előléptetést, mellyel azonnal biztosítani tudná családja helyzetét, ám amikor szembe találja magát vele olyan dologra bukkan, amire álmában sem gondolt volna.
Whalemény:
Miután befejeztem az Inspiring Generation c. doramát kicsit félve kezdtem neki, mivel hasonló mind az idő, mind a felállás, de annyi pozitívumot hallottam róla, hogy belevágtam. És ez az egyik legjobb döntésem volt.
Ez a sorozat alapjaiban rengette meg a "jó dorama" fogalmát nálam, és teljesen átrendezte a kedvenceim listáját. Olyan érzelmi hullámvasútba ültem be, miközben néztem, hogy néha szünetet kellett, hogy tartsak, feldolgozni a látottakat.
Sokkal hangsúlyosabb érzelmi töltettel dolgozik, mint az Inspiring Generation, és sokkal bensőségesebb viszonyt alakíthatunk ki mind a főszereplőkkel, mind a mellékszereplőkkel (akik teszem hozzá, itt is szép számmal vannak, de követhetőek).
A rendező fantasztikus módon mutatta be a nép oldaláról is a helyzetet, meg a koreai megmaradt nemesek oldaláról, akik lelküket eladva, kutyákká változva várják a japánok tányérjáról leesett falatokat.
Mivel mélyebb véleményt csak az egyes események kibontásával tudnék mondani, így tovább nem is szaporítanám a szót, nézzük csak a főbb szereplőinket:

Lee Kang To:
Apja koreai nemes volt, ki szintén a függetlenségi mozgalom élén állt, így egy összeesküvés folyamán meggyilkolták, és családjának menekülnie kellett. Később bátyja mentális betegsége miatt ő lett a család egyetlen eltartója, így eldobva büszkeségét, beállt a japán rendőrséghez, miután sikeresen felvételt nyert az akadémiára. Célja elérése érdekében mindenfajta érzelmet elzárt magától, és kemény, önfejű, célja érdekében bármit felhasználó kemény tiszt lett belőle.
Joo Won alapból nekem mindig egy játékos kiskutyaként jelent meg szemem előtt, akit nem lehet utálni, viszont itt annyira jól alakította a szívtelent, hogy tényleg egy-két résznél már magam vertem volna meg. Persze a sorozat folyamán hatalmas átalakuláson megy végig, ezzel is kiharcolva még nagyobb elismerésemet.

Lee Kang San:
Kang To bátyját ellenállóként elfogta a japán rendőrség, és addig kínozták, míg tartós mentális sérülést nem szerzett, és így mivel már nem volt használható információszerzésre, kiengedték. Azóta csak az öccsének él, keresi a szeretetét,és egyszerűen rajong Kang To-ért, és minden vágya csak az, hogy a kisöccse boldog legyen.
Shin Hyun Joon ezért az alakításáért minimum egy koreai Oscart kellett volna kapnia. (Aki látta: erre legjobb példa majd a sorozatban, ahogy Kang To után rohan a porban, miután összevesztek, illetve élete nagy titka....)

Kimura Shunji:
Apja hatalmas névvel rendelkező japán elit tiszt, kinek Shunji a 2. fia. Elsőszülött fia már szintén a rendőrségen belül van, megfelelő egzisztenciával, ám Shunji mindebből ki akar maradni, így apja sajnálatára, de beáll egy általános iskolába, mint tanár, és koreai gyerekeket tanít. Fiatal koruk óta Kang To-val a legjobb barátok, bármilyen probléma merül fel, azonnal egymáshoz sietnek, és támaszt adnak egymásnak. Shunji vidám jelleme mindig üde színt vitt Kang To életébe.
Park Ki Woong amúgy is személyes kedvencem, igazából miatta is kezdtem el nézni. A leghangsúlyosabb változáson talán ő megy keresztül, és bravúrosan hatja végre. Ha végiggondolom, hogy honnan idult, és hogy hova érkezett meg, és az út folyamán miket láttam... Bravo....

Mok Dan:
Apja a felkelők vezéralakja, és így, mint a lánya, ő is célpont lett, ezért apja beadta egy cirkuszhoz, és rejtve éli életét. Mok Dan gyerekkorában elvesztette édesanyját egy menekülés alatt, és egy koreai családdal találkozott, kik befogadták. A család egyik fiával közeli kapcsolatba került, de egy következő menekülés során elszakadtak egymástól, csak egy tőr maradt Mok Dan-nál, és várja azóta is azt a fiút, hogy megtalálja.
Mikor megláttam, hogy ebben is a főhősnő Jin Se Yeon lesz, nyeltem egyet. Végignézve a sorozatot meg már csak nevettem,hogy már értem miért kapta meg a szerepet a mostani Inspiring Generation-ben. Gyakorlatilag annyira karakterszínész lett, hogy csak a szövegkönyvet kellett megtanulnia, minden mást ugyanúgy kellett eljátszania. Számomra ő annyira semleges maradt a sorozat folyamán, ráadásul egy fő ellentét miatta alakul ki, így személy szerint a végére már irritált is a jelenléte, és semmit sem tudott megmozdítani bennem.

Összegezve: a színészi alakítások bravúrosak (kivétel pár szereplő... dehát a kivétel erősíti a szabályt), 28 rész alatt mindenfajta érzelmet végigélhetünk, és a cselekmény is szépen fel van építve. Nem maradnak megválaszolatlan kérdések, rejtélyes szereplő eltűnések/megjelenések, így a végére csak egy nagy levegőt kell venni, és megpróbálni feldolgozni a látottakat.

Jó tanács a sorozathoz:
  • legyen kéznél pár zsebkendő, mert néhány jelenetnél én közel voltam a teljes megsemmisüléshez
  • aki nem bírja a véres jeleneteket (kínzás során mindent bevetnek) annak lehet, hogy nehezen lesz befogadható
  • fogadjuk meg az összes ilyen sorozatnál, a következő tanácsot:: el kell tekinteni a normál életben bevett eljárásoktól, történetesen, hogyha valakit el kell fogni, akkor egyszerűen lőjjük le (mert ugye a sorozatban Gaksital simán nekimegy 10 rendőrnek, azok meg inkább egyesével mennek ellene puszta kézzel, pedig ott van náluk a fegyver). Ha ezen túl tudunk jutni, akkor teljes élményt fog nyújtani :)
Trailer:

OST (Original Soundtrack)

Magyar felirat

Pontozás:
Cselekmény: 9/10
Szereplők: 9/10
Zene: 10/10

Letöltési segédlet doramákhoz

$
0
0
Egyre többen írtok nekünk, hogy "jaj, ezt honnan tudom letölteni?" Amivel nincs is baj, egy bizonyos fokig, de lassan már nem tudjuk kezelni az ilyen jellegű kéréseket, mert olyan sokan teszitek fel. Ennek hatására összeszedtük, hogy mi hárman honnan szerezzük be a havi betevő doramánkat, íme:

1. Google (a barátod)
Ez lehet így elsőre egy kicsit bunkó, de sajnos ez az igazság. Ha az alább felsorolt oldalak egyike se működik a google rengeteg más lehetőséget dob fel, csak meg kell találni, mint a Hádában a csini ruhát. :D

2. asiatorrents
Nagyon sokan használják, a kezdetek kezdetén én is, azonban valamiért nem érzékelte a visszatöltést és így ki lettem zárva. Megtanultam nélküle létezni, de egy nagyon hasznos oldal.
És hogy ne csak rosszakat mondjak róla a használói azt mondják: jól működik, és gyors is, viszont ha lassú a net, akkor nem megy majd a seedelés... Szóval ha meg akarja valaki tartani az átlagát, akkor szereznie kell valakitől bónusz pontokat, amiket bevált feltöltési adatnak.

3. d-addicts
Magyar és angol felirat egyaránt felelhető itt, emellett a dramas fül alatt rengeteg torrentes videó letöltési lehetőséget kapunk. :) Számomra az egyik legfőbb videó forrás. A linkek gyakran meghalnak, ha kevésbé népszerű sorozatról van, szó, de a többség elérhető.
Torrentben kezdőknek: egy torrentes oldal egy letöltő programmal lehet leszedni a videókat, nagyon hasznos letöltési mód, ajánlom :)
4. The piratebay
Avagy a filmek tárháza. Innen majdnem az összes filmet le lehet tölteni. :) Szintén torrentes oldal.

5. Subscene
Angol felirat tárháza. Ha nem tudod égetett angol felirattal megszerezni, akkor itt biztosan találsz rá, de az Indonéztől kezdve mindenfélét raknak fel ide.

6. doramax264
Ezt oldalt be kell valljam úgy találtam, hogy utána jártam mely oldalak kínálnak letöltési lehetőséget. Ez is egy ilyen. Több részletbe lehet filmeket letölteni, illetve sorozatokat részenként. A linkek sajnos többször hallottak, szóval végig kell nézegetni őket, melyik él még.
7. Kickass torrent
Egy szintén nem ázsiai témára szakosodott torrentes oldal, de elég sok dolog megtalálható itt is, főként filmek. :)

8. Ázsia ékkövei
A fentebb említett d-addictsra feltöltött magyar feliratok vannak itt összeszedve. Látni melyik épp futó projekt, mi van befejezve...stb. Bár az adatlapok nem annyira kidolgozottak mint az Asianwikin vagy Dramawikin, de nagy segítséget nyújt angolul nem tudóknak. Emellett közösségi fordításokat is szerveznek, amikben egy-egy feliratot készítenek el és amibe bárki csatlakozhat.

9. Ázsiafilm
Egy nagyon igényes oldal, ahol a nevéből adódóan filmekre lehet feliratot találni. Eléggé sokat. :) Emellett sok érdekes cikket is lehet olvasni az oldalon.

A fentiek voltak az általunk legtöbbet használt letöltési oldalak. Azoknak, akik online szeretnének sorozatot nézni angol vagy magyar felirattal xiaolongimnida korábban egy bejegyzésben összeszedte erre is a lehetőségeket. :)

Illetve ezen a két oldalon is tudtok online garázdálkodni:
1. Viki (a barátnőd)
Sajnos van pár reklám a sorozatokba, meg nem mindenkinek akar normálisan lejátszani, de sok esetben magyar feliratra is bukkanhat az ember.

2. Tiveee
Egy kedves olvasónk ajánlotta ezt az oldalt, neki nagyon bevált az oldal és reklámok sincsenek.

Ha bárkinek van még bevált oldal várjuk és egészítjuk ki a listát.
Sok sikert a sorozat kereséshez. :)

Nyári szünet

$
0
0
Minden kedves bloglátogató!

Július elejétől egészen augusztus végéig nyári szabadságra megy a blog.(illetve mi) Ez nem azt jelenti, hogy nem lesznek bejegyzések. Lesznek csak jóval ritkábban, nagyjából két három hetente. A facebook oldalunk a tervek szerint továbbra is működni fog. :)

Nem búcsúzom, mert nem megyek/ünk sehova, csak kicsit elengedjük magunkat a nyárra. :D
Mindenkinek kellemes nyarat! :)

Ismertető: 3 Days

$
0
0
A You who came from the Stars után vette át a sugárzási időt Micky/YooChun (JYJ) ezen új doramája, melyben eddig nem látott szerepben láthattuk viszont a Rooftop Prince illetve a Sungkyunkwan Scandal főszereplőjét.



Cím: 3 Days / Three Days (쓰리데이즈)
Műfaj: akció, bűnügyi, politikai
Epizódok száma: 16
Év: 2014
Csatorna: SBS

Szereplők:
Micky/Park YooChun - Han Tae Kyung
Son Hyun Joo - Lee Dong Hwi
Park Ha Sun - Yoon Bo Won
Choi Won Young - Kim Do Jin
So E Hyun - Lee Cha Young



Történet:
A dél-koreai miniszterelnök ( Lee Dong Hwi) a miniszteri villájában szeretné eltölteni a 3 napos vakációját. Legelső este 3 pisztolydörrenés után rejtélyes módon eltűnik a maximálisan őrzött területről. A speciális személyi gárdistáinak 3 napjuk van arra, hogy előkerítsék, mielőtt teljes pánik törne ki az országban.
Whalemény:
Sora mutatta nekem először a sorozat beharangozó trailerét, és elég profinak tűnt, úgyhogy nem volt kérdéses, hogy felkerüljön a megnézendő listámra. Első részben szépen betekintést nyerünk a Kék Ház (koreai "Fehér Ház", elnöki rezidencia) életébe, személyzeti felépítésébe. Azonnal egy titokzatos halálesetet kapunk, mely pont a személyi testőrség egyik tagját, Tae Kyung-ot érinti, mivel édesapja egy autó"balesetben(?)" meghal. Ezzel elkezdődött egy olyan folyamat, mely során Tae Kyung magára marad a rendszerrel szemben, saját kollégái is ellene fordulnak, és nem bízhat meg senkiben sem. A 16 rész folyamán kicsi adagokban összeáll a végső kép, letisztulnak a szálak, és végig egy élvezhető kis krimit élhetünk át.
Mivel a forgatókönyvét a 2012-es nagy sikersorozat, a Ghost alkotója írta, így adott a logikus cselekményvezetés, és az a bevett módszer, hogy ismeretes a főgonosz, akit végig próbálnak legális módon elfogni.
Szereplőkben itt is bővelkedhetünk, de azért pár rész után már mindenki megjegyezhető. Nézzük is csak a főbb szereplőinket:

Han Tae Kyung:
Apja személyes jóbarátja volt a mostani elnöknek, és nagy pozícióval rendelkező kormányzati tisztviselő. Tae Kyung fiatalon került be abba az elitbe, amelyik az elnök testi épségét hivatott védeni a nap 24 órájában. Kiképzése alatt végig azt tanulta, hogy a testőrök csak pajzsok, egy adott szituációban nem gondolhatnak a saját épségükre, csakis a "VIP" védelmére. Miután furcsa dokumentumok kerültek ki, melynek középpontjában a mostani elnök áll, elveszti hitét, és összezavarodik. Kétségbeesve próbálja megtalálni az elnököt, hogy a kérdéseire választ kaphasson.
YooChun-hoz nagyon is illett ez a szerep. Nekem ő sosem volt az a tipikus szépfiú, akik a romantikus sorozatok világából nem tudnak, és nem is akarnak kitörni, ezért nagyon örültem, hogy elvállalta ezt a szerepet. Eget rengető színészi alakítást nem mutatott, de nem is vártam el. Szerepéhez méltót alakított, és végig szurkoltam neki.

Lee Dong Hwi:
Egy bizonyos erős hátszéllel került az elnöki pozícióba, amit utána meg is bánt, miután meg tudta, hogy mi is volt az ára. Lelkiismeretfurdalása miatt minden erejével azon van, hogy tisztázza az egész történetet, és egyedül Tae Kyung az, akiben megbízik.
Son Hyun Joo-t nem sokkal ezelőtt a hatalmas sikerű Secretly Greatly filmben láthattuk kegyetlen észak-koreai kiképző tisztként, itt pedig irónikus módon pont a déliek vezetője, és ikonja. Nyugodt, bölcs karaktert formázott meg, viszont fejlődést sokat nem mutat, de egy hiteles elnököt láthattunk.

Yoon Bo Won:
Fiatal vidéki rendőrként szemtanú volt Tae Kyung apjának baleseténél, így ő volt az első, aki gyilkosságot feltételezett a lezárt baleset helyett. Ahogy egyre jobban belesodródik a történésekbe, úgy már elválaszthatatlan partnere lesz Tae Kyungnak.
Park Ha Sun-t a 2013-mas Two weeks-ben láthattuk, mint a főszereplő kislány anyukája. Itt egy fiatal egyedülálló, ambíciózus rendőrnőt alakít, aki igaz, csak egy vidéki rendőrségnél dolgozik, és legtöbbször csak a forgalmat felügyeli, de amikor kell, tűzön-vízen átmegy a bizonyítékokért. Én nagyon megkedveltem ebben a sorozatban, aranyos volt YooChun oldalán, szépen hozta a karakterét is.


Kim Do Jin:
Óh, igen...elérkeztünk a "csúnya", gonosz, hataloméhes szereplőnkhöz is. Do Jin egy nagyvállalat CEO-ja, akinek amerikai kapcsolatai is bőven akadnak, illetve szép kis részt vett ki abból is, hogy támogassák az elnök választási kampányát. Ahol csak lehet, kavar egyet a történeteken. Mindig egy lépéssel előrébb van, és mindig idegesítően nyugodt....és idegesítő zenét hallgat....de tényleg MINDIG....
Choi Won Young nekem egy szerethető színész, The Heirs-ben MinHyuk(CNBLUE) apját alakította, így akármikor csak megláttam, azonnal az a jelenet jutott eszembe, ahogy kis főzőkötényben éppen fini vacsit csinál a fiának otthon. De aztán amikor már belelendült a történet, szépen elkezdtem utálni...és ezért volt jó. Sikeresen megjelenítette nekem a gonosz karaktert, és tényleg a végéig szurkol az ember annak, hogy végre megkapja azt, ami jár neki (előzetesben egy jó kis nyaklevest...)

Rajtuk kívül még jó pár ismerős szereplő is feltűnik, például So E Hyun (Heartstrings, Who are you), Jang Hyun Sung (Ghost, Who are you), Lee Jae Yong (Sungkyunkwan Scandal, Lee San, Master's Sun). Mindegyik színt adott a történetnek, lehetett utálni, szeretni őket, épp amihez kedve van a nézőnek.

Összegezve: A Ghost forgatókönyve után nem csalódtam ebben sem, igaz nem lett annyira "hűűű...ez de jó volt"élmény, de így is volt pár rész, amikor alig tudtam kivárni a következő hetet, hogy végre lássam a folytatást.

Kinek ajánlom?
Aki valamelyik szereplőt favorizálja, annak biztosan élvezetes lesz, illetve aki szereti az ilyen politikai összeesküvés-elméletes doramákat. Engem lekötött. Persze mint minden doramának, ennek is meg vannak a kötelező negatív részei (állunk egy helyben és beszélünk fél órát, kezünkben a fegyverrel, és magyarázzuk tervünket az épp lelövendő áldozatunknak....)
de végül is pont annyi részes, amit még simán leül az ember egy kis rágcsával a kezében, és végignéz.

Trailer:


Pontozás:
Cselekmény: 8/10
Színészek: 7/10
Zene: 5/10

Útmutató, hogyan illesszük egy nem passzoló feliratot doramához! (kezdőknek)

$
0
0
Gyakran belefut az ember dorama néző lánya, abba a problémába, hogy a legkönnyebben letölthető videóhoz, nem passzol az egyetlen meglévő magyar felirat. De MIÉRT NEM?!?!
A nem passzol alatt azt értem, hogy a felirat szövege más időpontban jelenik meg, mint amikor kellene. (Aki nem szeretné a sok okosságot elolvasni javaslom ugorjon a bejegyzésben az aegisub témára, az egyszerű és gyors megoldáshoz, pedig a vlc témára.)
Ez két okból is lehet:
így nyisd meg a feliratot
1. szeretnek jó pár verzióban videót felrakni internetre (aminek örülünk, mert megtudjuk nézni), de a sok videó közül a felirat készítő választ egyet, megcsinálja arra, de PONT nem a nekünk meglévő videóra
2. a felirat készítő nem foglalkozik az időzítéssel, beleírja egy meglévő feliratba és ha passzol passzol, ha nem nem. Vagy foglalkozik vele, de tehetségtelen hozzá (már bocsánat)

Kezdjük talán az alapoktól. A feliratoknak 2 elterjedt fajtája van. A softsub és a hardsub. A hardsubbal nem sok dolgunk van, leszedjük a videót és abban már benne van a magyar felirat (felégették rá). A softsubon belül elkülönítjük a srt és az ass formátumot.
srt felirat jegyzettömbben
Az srt a legegyszerűbb verziója a feliratoknak, ám a legrosszabb is időzítés szempontjából. Simán jegyzettömbhöz társítva megtudjuk nyitni a feliratot, amibe bárki beleírhat. Itt fontos megjegyezni, hogy akár az időpontok is átírhatóak benne, de csakis egyesével! Egy 132 soros feliratnál kész álom végigcsinálni. Az srt formátumnál nincs csicsa, árnyék a betűkön vagy színek. Ahogy a jóisten megteremtette őket úgy vannak. Bár hosszadalmas munka után lehet belevarázsolni ezt-azt. Például láthatjátok a képen egyes mondatok <i> ilyen </i> jelek között vannak.
A magyar felirat készítők kedvenc feliratformája, mert egyszerű beleírni a lefordított mondatokat, nem zavarodunk bele egy-egy sorba. Csak beleírtam és kész is van a felirat. Továbbá azért nagyon szerethető, mert könnyen át lehet alakítani ass formára. Ám ass-ből srt (nem lehetetlen) azért nem egyszerű csinálni. Meg igazából ki az aki erre vetemedne, amikor menő az ass.

ass felirat jegyzettömbben
Az srt formátumból tudunk ass feliratot készíteni. Az ass már sokkal összetettebb lélektannal rendelkezik, külön program kell az elkészítéséhez. Az ass feliratban csak a képzelet szabhat határt: adhatsz csilli villi színeket a feliratnak és oda teszed, forgatod, tükrözöd, ahova csak szeretnéd. Illetve olyan betűtípust, árnyék színt adhatsz neki, ami nem szedi ki a szemed.
Mindig van az a fekete hirdető sáv a koreai sorozatokban. Kivétel nélkül minden sorozatban megjelenik, de te simán a sáv fölé illesztheted a szöveget, sőt még messzebbre megyek. Vannak bizonyos fordítók, akik ellenállhatatlan vágyat éreznek a háttérben szóló dal feliratozására, természetes miközben a szereplők beszéde is megjelenik igen zavaró tud lenni (NAGYON zavaró és értelmetlen). Egyszerűen felülre lehet helyezni a dalszöveget. Nem lesz idegbeteg a néző, hogy nem látja a fától az erdőt és aki annyira fontosnak tartja huszadjára elolvasni a dalszöveget, akkor csak feltekint. Nem az égre, de tudjátok.
Talán azt nem is kell mondanom, ahhoz hogy a felirat megjelenjen a videónak és a feliratnak ugyan azzal a névvel kell rendelkeznie. Lásd a képen.
Aegisub 
Ass feliratot az úgynevezett Aegisub programmal lehet készíteni. Aki érez magában buzgalmat itt (katt a full installra) le is tölthető. Nem kell megijedni tőle nem harap. A legalapvetőbb műveletet leírom nektek, amivel az időn tudtok csúsztatni, de ezen a blogon egy egészen hosszú leírást is találtok az aegisub használatáról.
1. Láthattátok az legelső képen, fogjuk a kiválasztott feliratunkat és társítjuk az aegivel, magyarul megnyitjuk. 
2. Majd fogjuk a videót és áthúzzuk az aegibe. Igazából ez a művelet elhanyagolható, mert nekem hangot nem játszik le az aegi. (passz hogy miért, pedig kéne neki)
3. Megnézed mikor mondják ki az első szót a sorozatban. Ha neked sincs hang az aegiben, nyisd meg sima lejátszóval és ott nézd meg. Megjegyzed és rákattintasz erre a gombra. Idő eltolása.
4. Itt egy kis ablak jelenik meg. Ezen lehet az időkkel játszani. Legegyszerűbb, ha a minden sor van kijelölve, mert akkor az egész feliratot berendezi nekünk. Kiválasszuk előre vagy hátra szeretnénk a feliratot eltolni. Vigyázzatok a hátra azt jelenti, hogy elvesz időből (pl. 33.42-ból lesz 32.12). Majd a kis számocskás részen tudjuk szabályozni a perc, másodperc és századmásodpercet. 
Az első nem lesz tökéletes, de addig nyissátok meg az időeltolást meg állítsátok, amíg jó nem lesz. 
Ha változtattál valamin és rosszul, nem kell megijedni. Ne mentsd el vagy akár visszavonhatod, esetleg letöltöd újra a feliratot.
Ment és kész.

VLC
A másik módja a felirat csúsztatásnak a vlc lejátszó. Ha még nincs, töltsd le, nagyon hasznos ki progi. Nyisd meg a videót, majd H és a G billentyűvel beállíthatod, hogy később vagy előbb jelenjen meg a felirat. Ennek hátránya, hogy a felirat nem marad így, ezért később újra meg kell csinálni a műveletet.
Plusz infó: a BSplayerel is ugyan így lehet tolni a feliraton, nem csak a VLC-vel :)

Okos telefonra, táblagépre
Eddig nekünk az MX player vált be leginkább. Felirattal is lehet benne játszani illetve a dekóderen is állítani lehet, így egyes videók lejátszhatóvá tehetők.

Küzdjünk meg a rosszul megjelenő feliratokkal!
Győzelemre!!!
Viewing all 261 articles
Browse latest View live